Община Тетевен инвестира над 5,5 милиона лева в образователна инфраструктура
Д-р Мадлена Бояджиева подчерта приоритетите на общината в образованието и проекти с европейско финансиране

Община Тетевен е вложила над 5,5 милиона лева в образователна инфраструктура през последните години, заяви д-р Мадлена Бояджиева, кмет на общината, по време на местна конференция в Ловеч. Форумът бе част от проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, изпълняван от БТА с подкрепата на Европейската комисия.
Инвестиции в образователната инфраструктура и проекти с европейско финансиране
Д-р Бояджиева подчерта, че образованието винаги е било приоритет за общината. „Фактът, че около 60% от бюджета на общините за делегирани от държавата дейности отива за образование, показва, че това е приоритет не само на местната власт, но и на държавата“, посочи тя.
Кметът допълни, че въпреки ограниченията в бюджета, общината успешно намира възможности за подобряване на материалната база. С европейски средства са изцяло реновирани двете големи средни училища в Тетевен, а също и детските градини в региона. Сред настоящите проекти е довършването на детската градина „Изгрев“ в село Глогово, където ще се прилагат мерки за енергийна ефективност, включително изграждане на локална соларна система за захранване с електрическа енергия.
Освен това, почти всички училища в общината разполагат с обновени покриви и реновирани спортни площадки. В момента в село Галата се изгражда нов спортен салон, а три спортни площадки в различни училища се ремонтират.
Качество на образованието и предизвикателства в системата
Д-р Бояджиева повдигна въпроса дали наличните инвестиции и осигурените средства са достатъчни за подобряване на качеството на образованието. Тя подчерта, че освен материалната база, е необходимо да се развива и самият образователен процес, променяйки акцента от наизустяването на факти към придобиването на практически умения.
Кметът отбеляза тревожната статистика от класацията ПИЗА, в която българските деца са на последно място по способност да прилагат знания и умения в реалния живот. „Искаме младежи, които излизат от училище подготвени за реалния живот и може да се адаптират лесно“, заяви Бояджиева.
Тя призова за по-тясно партньорство между държавните институции, местната власт и образователната система, както и за по-открит диалог с културни институции като читалища и библиотеки, която да обогатява учебния процес.
Ролята на професионалното образование и дуалното обучение
Според кмета професионалното образование играе ключова роля за развитието на региона. В Тетевен има две професионални гимназии, в които се провежда дуално обучение, а общината е активен работодател по съответните договори.
„Връзката между местната власт, училищата и работодателите е изключително важна, за да се осигури качествена работна сила и младите хора да намерят реална професионална реализация“, посочи д-р Бояджиева. Тя изрази увереност, че сътрудничеството между заинтересованите страни ще продължи да се задълбочава и да носи добри резултати за образованието и икономиката на общината.