Община Бургас стартира почистването на 43 230 метра отводнителни канали
Инициативата цели подобряване на хидравличната проводимост и намаляване на риска от наводнения

Община Бургас стартира почистването на 43 230 метра речни корита, дерета и отводнителни канали в урбанизираната си територия. Почистването се извършва по график, съобщават от общинския пресцентър.
Основната цел на инициативата е да се увеличи и поддържа хидравличната проводимост на водните течения. Всички отводнителни канали са под постоянен мониторинг чрез Информационната система за управление на водите и риска от наводнения на територията на община Бургас, достъпна на платформата Smart Burgas.
Обхват на почистването
В Бургас се почистват отводнителните канали след хидросъоръжението на "Сомат" - Саваните към ул. "Крайезерна", дерето до фирма "Горстрой", деретата "Бургасцвет" и канала до железопътната линия, водеща към Индустриален и логистичен парк. В момента се извършват дейности по почистването на около 800 метра дерета в село Драганово.
В края на миналия месец приключи работата в село Брястовец, а до края на април ще бъдат отстранени наносите в отводнителния канал край пътя в границите на село Миролюбиво и водоскока на пътя между кв. "Банево" и село Изворище. По-голяма територия за почистване, над 2000 метра, е предвидена в кварталите "Черно море", "Рудник", "Банево" и "Сарафово".
Методи на почистване
За главното дере "Аква Калиде" е планирано освен ръчно, да се извърши и механизирано почистване, поради особеностите на терена. Община Бургас полага усилия да поддържа каналите в оптимално състояние, за да се намали рискът от наводнения.
БТА припомня, че електронната система за управление на риска от наводнения в Бургас функционира от април 2017 година. Тя се управлява от дежурни оператори, които следят показанията в реално време и са в готовност да реагират при нужда. Системата предоставя актуални и стари данни за състоянието на потенциално опасни реки в общината и прави прогнози. Нейните "очи" са 22 хидрометрични станции с радарни сензори, оборудвани с видеокамери, които позволяват постоянно наблюдение на застрашените от наводнения територии.