Община Благоевград започва рехабилитация на квартал „Вароша“
Укрепването на емблематични сгради е част от стратегия за опазване на историческото наследство

Община Благоевград започва поетапно укрепване и рехабилитация на емблематични сгради в старинния квартал „Вароша“ с ремонт на покрива на къща „Художници – Art studio 2“. Проектът е част от усилията за запазване на историческото наследство на града.
Оценка на състоянието на сградите, възложена от кмета Методи Байкушев, показва, че много от покривите са компрометирани, а основни комунални връзки, като водопровод и електрозахранване, липсват. Част от сградите се нуждаят от спешен ремонт, за да бъдат запазени в добро състояние.
Приоритети в ремонта
Най-лошо състояние има къща „Художници – 1“, която в момента е необитаема. Ремонтите започват от следващата къща в оценката, „Художници – 2“, която е отдадена под наем и се ползва от местни творци. Те вече са извършили вътрешни ремонти, за да направят пространството годно за ползване. В момента се работи активно по спиране на течовете и укрепването на покривната конструкция, което е приоритетно заради активната дейност в къщата.
Инвестиции и дългосрочна стратегия
По проектобюджета за 2025 г. са заделени два милиона лева за поддържане и обновяване на общинската собственост и публичните пространства. Голяма част от тези средства ще бъдат инвестирани в сгради в квартал „Вароша“, както и в ремонт и изграждане на детски и спортни площадки на територията на общината.
Дългосрочната стратегия на кметския екип е да развие квартала като привлекателна дестинация за граждани и гости на града. Тя включва опазване на историческото наследство и ползване на къщите от различни творчески организации и занаятчии, с акцент върху развитието на традиционните занаяти и провеждане на събития, обогатяващи образователната и културна дейност на Общината.
Община Благоевград кандидатства и по Програма „Развитие на регионите“ за финансиране на проект за покриване на ул. „Александър Стамболийски“, която отделя квартал „Вароша“ от пешеходната зона в централната част на града. Целта е да се свържат двете части, осигурявайки достъп без преминаване на автомобили, с озеленяване и естествено преливане от новата към по-старинната част на центъра.