Обществено обсъждане на изменения в Наредба №7 за животновъдство в Казанлък
Граждани и експерти обсъдиха новите правила за отглеждане на животни и тяхното влияние върху общността

Граждани изразиха своите предложения и становища по време на общественото обсъждане на проекта за изменение и допълнение на Наредба №7 за реда и условията при отглеждане на животни в Община Казанлък. Събитието се проведе по инициатива на местната администрация, а материалите за обсъждане предстои да бъдат внесени в Общинския съвет.
Целта на изменението е да се приведе наредбата в съответствие с актуалната нормативна уредба. Сред основните акценти е регламентиране на допустимия брой селскостопански животни и птици за лични нужди, отглеждани в общината, както и уточняване на правата и задълженията на собствениците. Изменението ще спомогне и за спазването на правилата за устройство на територията, включително санитарно-хигиенни изисквания.
Основни промени в наредбата
С предложените изменения се забранява отглеждането на селскостопански животни, пчелни семейства и гълъби в жилищни сгради, попадащи в режим на етажна собственост. Също така, се забранява пашата и свободното движение на животни в обществени и озеленени площи на жилищните територии, включително паркове, градини и дворове на социални заведения.
Важен елемент от допълнението е член 8а, който задължава заграждането на общински пасища и ниви с двоен електропастир, за да се предотврати излизането на животни на пътното платно и да се минимизират пътнотранспортните произшествия.
Отговорност на местната администрация
Проектът урежда отговорността на кметовете и кметските наместници да предприемат мерки за недопускане на свободно движение на животни по улиците. Те ще бъдат задължени да определят маршрути за движение на животни от животновъден обект, както и да поддържат публичен регистър на домашните кучета и ловните животни.
По време на обсъждането, Теменужда Люцканова, директор на дирекция "Екология и транспорт", и заместник-кметът Даниела Коева изслушаха предложенията и отговориха на въпросите на гражданите и представителите на организации за защита на животните. В събитието участваха също представители на Областната дирекция по безопасност на храните и казанлъшкия общински приют за безстопанствени животни.
Обсъждане на предложенията
Обсъждането предизвика градивна дискусия, в която бяха оформени предложения към нормативната уредба. На края на март фондация Animal Hope Bulgaria – Казанлък предложи допълнения в проекта за изменения в наредбата и призова гражданите и организации да бъдат активни в предстоящото обществено обсъждане.