Над 600 участници се включиха в "Люлякова ръченица" в Ловеч
Осмият национален фестивал за обработен фолклор събра танцови състави от десет града и представи богатството на българския фолклор

Над 600 участници се включиха в Осмия национален фестивал за обработен фолклор „Люлякова ръченица“, който се проведе в Ловеч. Събитието събра самодейни танцови състави от десет български града, които представиха красотата и многообразието на родния фолклор.
Тържествено откриване и приветствия
От сцената на площад „Тодор Кирков“ Нели Читинова, председател на Народно читалище „Зорница 2010 – Нено Щрегарски“, което е и организатор на фестивала, поздрави участниците с думите: „Добре дошли в слънчев люляков Ловеч!“. Официалното откриване се състоя с приветствие от кмета Страцимир Петков, който изрази радостта си да види толкова пъстрота и красота в родния си град в навечерието на неговия празник. Той сподели и своята лична привързаност към фолклора, споменавайки, че притежава значителна колекция от пафти и чопрази.
Разнообразие във възраст и формации
Фестивалът събра любителски танцови състави, поделени в три възрастови категории:
- от 7 до 13 години;
- от 13 до 18 години;
- над 18-годишна възраст.
Началото на програмата беше поставено от най-малките танцьори от детската школа „Елит“, част от Народно читалище „Зорница 2010 – Нено Щрегарски“. След тях започна конкурсната част на фестивала, в която участниците бяха оценявани по хореография, костюми, сценично присъствие и музика.
Професионално жури и празнично дефиле
Журито се състоеше от утвърдени специалисти в областта на българския фолклор. Сред тях бяха Мирослав Димитров, главен художествен ръководител на ансамбъл „Пирин“ – Благоевград, хореографът Тони Йотов и музикантът и преподавател Стоимен Добрев от Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в Котел. Те имаха нелеката задача да оценят изпълненията и да излъчат най-добрите групи.
Преди да започне състезателната програма, участниците преминаха с дефиле през пешеходната зона на Ловеч, стигайки до сцената в квартал Вароша. Там на площада пред общината те се включиха в извиването на традиционни български хора, показвайки единството и живеца на фолклорната традиция.
Фолклорът – мост между поколенията
Фестивалът „Люлякова ръченица“ събра многообройни участници от различни възрасти и региони, демонстрирайки как българските народни танци и музика продължават да обединяват поколенията и да съхраняват културното наследство. Събитието не само подчертава значимостта на фолклора в съвременното общество, но и насърчава младите хора да се гордеят с традициите на своята родина.