На 17 май край Сливен пускат в дивата природа млади брадати лешояди
Три птици ще бъдат освободени в природен парк „Сините камъни“ като част от проекта "Живот за брадатия лешояд" с международна подкрепа

На 17 май край Сливен ще се осъществи историческо събитие в българската природозащитa – първото в съвременната история на страната пускане в дивата природа на млади брадати лешояди. Инициативата се провежда в крепост Туида и е част от проекта „Живот за брадатия лешояд“ (LIFE22-NAT-BG-Bearded Vulture LIFE), подкрепен от Община Сливен и включващ осем природозащитни организации от България и Европа.
Освобождаване на трите млади птици
Ще бъдат пуснати три млади брадати лешояда – един излюпен в Спасителния център на „Зелени Балкани“ и два, предоставени от зоопарк „Острава“ в Чехия. След официално представяне пред публика, птиците ще бъдат транспортирани до природен парк „Сините камъни“, където ще бъдат настанени в изкуствено създадено гнездо. Оттам те ще напуснат сами, когато придобият необходимата способност за самостоятелен живот.
Програма на събитието
Празникът ще започне в 10:00 часа и ще продължи до 21:00 часа, като включва разнообразна културна и образователна програма. В проявите ще участват местни артисти и самодейци, ще бъде организиран фермерски базар и демонстрации. Вечерта ще се състои прожекция на документален филм, свързан с опазването на природата.
Официалното откриване и представяне на птиците е насрочено за 11:30 часа. Събитието ще се проведе в присъствието на представители на Министерството на околната среда и водите, Изпълнителната агенция по горите, международни партньори и Посолството на Кралство Испания.
Значимостта на брадатия лешояд за България
Брадатият лешояд е изчезнал като гнездящ вид в България в края на XX век. Той е смятан за символ на защитените природни територии у нас, благодарение на усилията на зоолога Николай Боев, който го предложи като емблематичен вид. Възстановяването на популацията му е важна стъпка към опазване на биоразнообразието и устойчивото развитие на природните резервати в страната.
Значението на проекта и партньорството
Проектът „Живот за брадатия лешояд“ цели не само повторното въвеждане на вида в природата, но и повишаване на обществената осведоменост за необходимостта от опазването на застрашени видове. Подкрепата на местната община и обединението на усилията на природозащитни организации от няколко държави подчертават значението на международното сътрудничество за успешното реализиране на тези екологични инициативи.