Международният фестивал на портретния филм ще се проведе от 15 до 25 май
IPFF 2024 акцентира върху портрета в късометражното кино с програма в София, Пловдив, Велико Търново и Варна

Петото издание на Международния фестивал на портретния филм (IPFF) ще се проведе от 15 до 25 май в няколко български града, съобщават организаторите. Фестивалът поставя акцент върху портрета като културен феномен в късометражното кино и тази година носи мотото „За кратко побеждавайки времето“.
Основни акценти и програма на фестивала
Фестивалът започва на 15 май в столичното кино „Влайкова“ с премиерата на седем къси филма, които представят измислени и реални герои в търсене на смислено общуване и нови семейни връзки. След прожекцията зрителите ще имат възможност да се срещнат с гостуващите артисти Джак Катлинг, Матю Лък Галпин и Дейвид Стърнот от Parlour Collective, чиито филм „From One Place, Another“ е част от програмата.
На 17 май са предвидени няколко автопортрета, насочени към вътрешния свят на човека и към теми като съзиданието и документацията на времето – отминалото, настоящето и бъдещето. Творбите включват портрети на фотограф, учен и музикант, които чрез своето изкуство улавят сложните измерения на времето и емоциите.
Съпътстващи събития и изложби
В рамките на фестивала се организира изложба на киноафиши от периода 1930-1980 г., предоставени от Регионалния исторически музей в Шумен. Допълнително са включени и български обложки на VHS касети от 80-те и 90-те години в партньорство с „Кварталната видеотека“ от Пловдив, както и редки книги, печатни издания и филмови артефакти.
Организаторите канят посетителите да споделят идеи и желания за създаването на музей на киното в България чрез специален кът за бележки. Това ще подкрепи мечтата за устойчиво съхранение на културното наследство в областта на седмото изкуство.
Иновативни киноформати и образователна програма
Между 16 и 19 май в София ще се проведе форматът „Кино за двама“, който предизвиква традиционното възприемане на киното чрез прожекции в нетипични пространства. Зрителите ще имат възможност да гледат селекция от съвременни и любими филми от минали издания, както и да участват в разговори с екипа на фестивала за различни аспекти на кинопроследяването.
Съпътстващата програма включва уъркшопи и лекции, сред които:
- „Мембрани на ума: За развиването на неконвенционални пътеки в разказването на истории“ с Емилия Плушкота (Полша);
- представяне на видеопроекта и фотокнига „Amran’s Bus“ на Джерам (Южна Корея);
- лекция и VR демонстрация на научно есе с участието на Шант Байрамян (Нидерландия);
- работилница „Разровени пейзажи“ на Parlour Collective (Англия), част от инициативата „Европейска нощ на музеите“.
Гостувания в Пловдив, Велико Търново и Варна
От 21 до 25 май фестивалът ще гостува във втория, третия и петия по големина български градове, като във всеки от тях е предвидена специална програма. В Пловдив фестивалът ще си партнира с танцовото студио Magnifique. Във Велико Търново ще се състои уъркшоп „Кино клас - езикът на киното“ с режисьорката Евгения Танева и работилница „Гледане, разбиране, рисуване“. Финалът във Варна ще предложи прожекции на къси филми и дискусия в сътрудничество с група „Конфликт“.
Фестивалът като културен феномен
От екипа на IPFF споделят, че фестивалът от години изследва портрета и неговото място в киното като средство за съхранение на значимото във времето. Мотото за 2024 г. – „За кратко побеждавайки времето“ – подчертава надеждата за колективно събиране, в което творчеството, усилието и любовта имат силата да устоят на времената и да оставят трайна следа.