Медицинският университет във Варна стана нов партньор на БТА

Университетът ще бъде представян в БТА с новини поне веднъж седмично, договорът е 40-ти за агенцията

Снимка © БТА

Медицинският университет във Варна стана най-новият партньор на БТА от академичните институти в България. Договорът бе подписан днес от генералния директор на агенцията Кирил Вълчев и ректора на висшето училище проф. д-р Димитър Райков, в присъствието на почти цялото академично ръководство на университета.

След подписването на договора, Вълчев обяви, че университетът ще бъде представян в БТА поне с една информация седмично. Той подчерта важността на представянето на страната ни в чужбина, особено предвид факта, че в университета учат студенти от над 50 държави. БТА, която има договори с националните агенции на 50 страни, може да помогне за популяризирането на висшето училище извън граница, особено сред бесарабската общност.

Този договор е 40-ият на БТА с български университет, като общият брой на университетите, с които агенцията работи, е 51. Вълчев увери, че до края на годината всеки от тях ще бъде системно представян в новините. Той добави, че е важно учените от университета да не само работят по проекти, но и да популяризират достиженията си по достъпен начин за широката публика.

Нужда от компетентна журналистика в здравеопазването

Кирил Вълчев коментира, че за агенцията ще бъде полезно да приемат студенти по медицина на стаж, тъй като България се нуждае от компетентна журналистика в сферата на здравеопазването. Ректорът проф. Димитър Райков изрази увереността на университета, заявявайки: "Ние имаме самочувствие, защото знаем, че сме водещи в медицинската наука у нас".

Зам-ректорът по учебната дейност проф. д-р Албена Керековска уточни, че над 6 хиляди студенти учат медицина в крайморския град, от които близо 2000 са чуждестранни. Най-голямата общност е от Германия, с около 1000 студенти. Керековска добави, че младежи от общо 53 страни, включително САЩ, Ирландия, Канада, Бразилия и Индия, са удовлетворени от качеството на образованието, а интересът към университета остава много висок.

Международни конференции и мрежи от алумни

Зам.-ректорът проф. д-р Марио Милков подчерта, че висшето училище организира много международни медицински конференции и поддържа добри отношения със страните от Балканите. То има споразумения с университети в Аржентина и САЩ и реализира обмен на студенти и преподаватели. Милков също отбеляза, че много от завършилите във Варна членуват в алумни клуб и вече съществува стабилна мрежа от бивши възпитаници, които поддържат отношения помежду си и дават препоръки за своята алма-матер.

Проф. Виолета Йотова, зам.-ректор по научната дейност, посочи, че схващането, че университетите не са центрове на научна дейност, се променя. Тя изрази желание университетът да стане активно научно-изследователски институт, подчертавайки, че популяризирането на българската наука е от съществено значение за привличането на повече студенти в научната сфера.

При подписването на договора, Кирил Вълчев подари на проф. Райков копие от бюлетина на БТА, в който е отразено откритие на Висшия медицински институт през 1961 година. В него са отбелязани десетата годишнина на висшето училище, откритето на филиала в Тулбухин и новата университетска болница през 1986 година.

Вълчев заключи, че трябва да оставяме свидетелства за университетите и българската наука, тъй като това представя страната ни в положителна светлина. Според него, е важно да се покаже на младите българи, че качеството на образованието в България не отстъпва на това в чужбина, и че те не трябва да ходят на другия край на света, за да учат медицина, когато много чуждестранни студенти предпочитат да учат тук.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини