Медицинският университет във Варна стана нов партньор на БТА
Университетът ще бъде представян в БТА с новини поне веднъж седмично, договорът е 40-ти за агенцията

Медицинският университет във Варна стана най-новият партньор на БТА от академичните институти в България. Договорът бе подписан днес от генералния директор на агенцията Кирил Вълчев и ректора на висшето училище проф. д-р Димитър Райков, в присъствието на почти цялото академично ръководство на университета.
След подписването на договора, Вълчев обяви, че университетът ще бъде представян в БТА поне с една информация седмично. Той подчерта важността на представянето на страната ни в чужбина, особено предвид факта, че в университета учат студенти от над 50 държави. БТА, която има договори с националните агенции на 50 страни, може да помогне за популяризирането на висшето училище извън граница, особено сред бесарабската общност.
Този договор е 40-ият на БТА с български университет, като общият брой на университетите, с които агенцията работи, е 51. Вълчев увери, че до края на годината всеки от тях ще бъде системно представян в новините. Той добави, че е важно учените от университета да не само работят по проекти, но и да популяризират достиженията си по достъпен начин за широката публика.
Нужда от компетентна журналистика в здравеопазването
Кирил Вълчев коментира, че за агенцията ще бъде полезно да приемат студенти по медицина на стаж, тъй като България се нуждае от компетентна журналистика в сферата на здравеопазването. Ректорът проф. Димитър Райков изрази увереността на университета, заявявайки: "Ние имаме самочувствие, защото знаем, че сме водещи в медицинската наука у нас".
Зам-ректорът по учебната дейност проф. д-р Албена Керековска уточни, че над 6 хиляди студенти учат медицина в крайморския град, от които близо 2000 са чуждестранни. Най-голямата общност е от Германия, с около 1000 студенти. Керековска добави, че младежи от общо 53 страни, включително САЩ, Ирландия, Канада, Бразилия и Индия, са удовлетворени от качеството на образованието, а интересът към университета остава много висок.
Международни конференции и мрежи от алумни
Зам.-ректорът проф. д-р Марио Милков подчерта, че висшето училище организира много международни медицински конференции и поддържа добри отношения със страните от Балканите. То има споразумения с университети в Аржентина и САЩ и реализира обмен на студенти и преподаватели. Милков също отбеляза, че много от завършилите във Варна членуват в алумни клуб и вече съществува стабилна мрежа от бивши възпитаници, които поддържат отношения помежду си и дават препоръки за своята алма-матер.
Проф. Виолета Йотова, зам.-ректор по научната дейност, посочи, че схващането, че университетите не са центрове на научна дейност, се променя. Тя изрази желание университетът да стане активно научно-изследователски институт, подчертавайки, че популяризирането на българската наука е от съществено значение за привличането на повече студенти в научната сфера.
При подписването на договора, Кирил Вълчев подари на проф. Райков копие от бюлетина на БТА, в който е отразено откритие на Висшия медицински институт през 1961 година. В него са отбелязани десетата годишнина на висшето училище, откритето на филиала в Тулбухин и новата университетска болница през 1986 година.
Вълчев заключи, че трябва да оставяме свидетелства за университетите и българската наука, тъй като това представя страната ни в положителна светлина. Според него, е важно да се покаже на младите българи, че качеството на образованието в България не отстъпва на това в чужбина, и че те не трябва да ходят на другия край на света, за да учат медицина, когато много чуждестранни студенти предпочитат да учат тук.