Лектория за 3D моделиране в медицината с д-р Петър Вълчанов във Варна
Фондация „Аморфа“ организира лекции за приложенията на 3D принтирането в клиничната медицина
Във варненската фондация „Аморфа“ започна лектория за приложенията на 3D моделирането в медицината. Неин водещ е лектор д-р Петър Вълчанов, преподавател в Катедрата по анатомия и клетъчна биология на Медицинския университет в града, дигитален анатом, 3D артист и дизайнер на медицински устройства. Д-р Вълчанов активно работи с хирурзи, подпомагайки ги при сложни операции със своите модели за хирургично планиране. Той се занимава и с 3D биопринтиране и е част от няколко проекта, свързани с разработването на синтетична костна тъкан и мекотъканни модели.
Д-р Вълчанов ще проведе три лекции, с които цели да запознае обществеността с многобройните приложения на 3D принтирането в клиничната медицина, биофизиката и клетъчната биология. Въвеждащата лекция ще бъде на тема „Фантоми в помощ на хирургията“. Следващите две лекции са с теми „Референтни устройства: физически и математически фантоми“ и „Биологични фантоми - биоскафолди и органоиди“. По думите на Мария Баджакова от фондация „Аморфа“, лекциите са планирани така, че да надградят информацията в различни направления, а на предстоящите срещи ще се коментират и възникналите въпроси.
На лекториите присъстват не само млади специалисти, но и хора от различни професии. Сред слушателите на първата лекция имаше инженери, хирург, ученичка, която ще кандидатства медицина, както и музикант, интересуващ се от взаимодействието между тялото и музиката. Инженерите, които присъстваха, се занимават с техника, каквато използва д-р Вълчанов за 3D принтиране.
Мария Баджакова припомни, че това не е първата инициатива на фондацията в сферата на науката. Преди са имали дейности, свързани с астрономията и роботиката, в партньорство с университети и Народната обсерватория „Николай Коперник“ във Варна. Тя следи дейността на д-р Вълчанов от десет години и отдавна иска да го покани за лектор, защото според нея той е интересен с комуникацията си с публиката и темите, които са близки до младежите, познаващи технологиите. С него организацията реализира и курс за работа в 3D среда.
Лекторията е част от програма „Аморфа - изкуство+наука: базови умения“, която среща младежи с опитни специалисти. Идеята на трите срещи е да се разгледат пресечните точки между дигиталното изкуство, технологиите и човешкото здраве, като се постави акцент върху 3D биопринтирането - отпечатването на човешки тъкани и органи.