Кристин Верхейен: Новите поколения губят интерес към красотата и изкуството

Белгийската галеристка говори за предизвикателствата пред графичното изкуство и бъдещето на музеите

Снимка © БТА

Новите поколения губят вкуса си към красотата и възприемането й със сетивата, разчитайки на компютърни изображения. Това заяви пред БТА белгийската галеристка Кристин Верхейен, участник в журито на шестото издание на Международния екслибрис конкурс, организиран от галерия „Ларго“ във Варна.

Изкуството и музеите

Според Верхейен, процесите в изкуството прогресират, и хората отново ще започнат да посещават музеите, за да се насладят на изкуството на живо. „Музеите ще съществуват и след стотици години“, уверена е тя. Галеристката не наблюдава тенденция на намаляване на артистите, насочващи се към графиката. „Преди 50 години си мислех, че концептуалното изкуство ще убие графиката, но тя все още съществува“, добави тя.

Проблеми и новини от света на графиката

Въпреки това, Верхейен споделя, че колекционерите остаряват, а новото поколение не проявява интерес към това изкуство. „Този проблем важи и за книгите, тъй като хората четат на таблети, а не на хартия, което влияе на поръчките за екслибриси“, каза тя. Белгийката отбеляза нарастващия интерес към графиката в Китай, благодарение на икономическия подем и новите възможности за контакт с изкуството.

Опит и наблюдения

Галерията на Кристин Верхейен функционира от 30 години в Антверпен и е специализирана в графичното изкуство. Тя работи с варненската „Ларго“ от 4 години, като двете институции обменят изложби. Верхейен, която има дългогодишен опит в Международното биенале на графиката във Варна, прие поканата да участва в журито на екслибрис конкурса, за да види новите творби в тази сфера. Тя откри нови обещаващи автори, освен познатите артисти.

Трудностите в екслибриса

Според галеристката, трудността в екслибриса е да се впише текстът в графиката. „Трябва да си добър график, преди да се заемеш с този жанр. Художниците трябва да се адаптират към темата, зададена от поръчителя“, подчерта тя. Творбите трябва да се впишат в малък размер до 18х18 сантиметра, в който художникът да изрази своя стил и професионален интерес.

Верхейен сподели, че екслибрисите са се променили през последните 50 години, ставайки по-модерни и следвайки развитието на графичното изкуство. „Преди епохата на интернет екслибрисът беше начин художникът да се представи пред колекционерите“, добави тя. Въпреки това, галеристката подчерта, че не бива да се оценяват качествата на графичните произведения в интернет, тъй като видяното не е достатъчно за пълна представа.

Както БТА съобщи, изложба от конкурса ще се открие на 6 юни.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини