Красимир Киров представя проучване на прилепите в Русе
Изследването обхваща жизнения цикъл и екологичните изисквания на прилепите в Североизточна България

Уредникът Красимир Киров от отдел „Природа“ в Регионален исторически музей – Русе ще представи днес екологичното проучване на прилепите (Mammalia, Chiroptera) в горски местообитания в Североизточна България. Събитието ще се проведе в Екомузей с аквариум, зала за временни изложби, съобщи Катерина Илиева от културния институт.
В презентацията си Красимир Киров ще сподели резултатите от своите изследвания на жизнения цикъл на прилепите в райони като Лудогорието, Хърсовска и Суха река, Крайморска Добруджа и Дунавската равнина. Проучването обхваща екологичните изисквания на горските прилепи, включително местата за размножаване, както и временните и постоянни убежища и микроместообитанията им.
Киров е анализирал летателната, денонощната, хранителната и социално-комуникативната активност на тези дребни бозайници в горските местообитания. Според него, разширяването на ареала на разпространение на някои видове прилепи в Лудогорието, Суха и Хърсовска река е резултат от изменението на климата. За размножаване, изследваните видове предпочитат да използват убежища предимно в урбанизирани територии, а храната си търсят в обработваеми площи, населени места и открити места.
Ролята на полезащитните пояси
По време на презентацията ще бъде акцентирано върху важността на полезащитните пояси, които служат като коридори за придвижване на мигриращите и локалните популации на прилепите в Добруджа. Киров ще представи както доминантните видове, така и редките и случайно срещащите се видове прилепи в изследваните зони.
Предишни изследвания и изложби
БТА припомня, че Красимир Киров следи развитието на летящите бозайници в региона отдавна. В края на миналата година той представи изложба, в която по увлекателен и достъпен начин разказа малко познати факти за прилепите – какво представляват, как се хранят и по какъв начин се ориентират в тъмното.