Костинброд става столица на българщината с 15-тия Международен фолклорен фестивал „Шопски наниз“

Фестивалът ще се проведе от 25 до 27 април с над 2700 участници и разнообразни изпълнения

Снимка © БТА

С над 2700 участници в 15-тия Международен фолклорен фестивал „Шопски наниз“, който ще се проведе от 25 до 27 април, Костинброд ще бъде столица на българщината. Тук ще тупти сърцето на българските песни, българските танци и шопския фолклор. Това заяви Александър Ненов, зам.-кмет на Община Костинброд в направление „Образование, култура, социални и хуманитарни дейности“ и директор на фестивала.

„Ние трябва да се гордеем, че сме част от шопската фолклорна област“, подчерта Ненов. Той добави: „Гордея се с всички, които стоят зад създаването, основаването, изграждането и надграждането на този фестивал. Това са усилия през тези 15 години и днес, когато честваме шопски наниз, всички българи трябва да се гордеят, защото този фестивал е утвърден като един от най-големите и най-силните в България.“

Ненов се обърна и към журито, което включва Юлия Цанкова (председател), Лиляна Галевска, Силвия Владимирова, Асен Павлов и Кирил Апостолов, изразявайки надежда за безпристрастност в оценките им. При откриването на фестивала, той удостои посмъртно с почетни отличия певицата Олга Борисова от „Мистерията на българските гласове“, както и хореографите Димитър Манов и Борис Вълков, оставили траен отпечатък в танцовото изкуство.

„Фолклорът за мен не е просто музика, песни и танци. Фолклорът е нашите корени“, каза Таня Иванова, заместник областен управител на София област, при откриването на събитието. Тя добави, че традициите свързват отделните поколения и изрази честта, че през тези три дни участниците ще имат възможността да покажат своя талант.

Откриващият концерт на 15-то издание на фестивала „Шопски наниз“ беше на хор „Мистерията на българските гласове“. Конкурсната програма започна от днес и ще продължи до 27 април. Днес в конкурсната програма участват: Детско-юношески фолклорен ансамбъл „Пиринска китка“ от Благоевград, Детски танцов състав „Жива вода“ от община Кюстендил, певчески хор „Златни гласчета“ от Годеч, танцов състав „Гайтан“ от Годеч, дует Анджела и Станислава Атанасови от Варна, ТС „Релакс – джуниър“ от село Петърч, ТС „Зорница – джуниър“ от Костинброд, ДТС „Детелини“ от село Драговищица, ТС „Хоп троп“ от село Голяновци и детска фолклорна група „Шопчета“ от Костинброд.

На 27 април от 19:00 часа е предвидена официална церемония по награждаване на отличените изпълнители и заключителен концерт-спектакъл на Николина Чакърдъкова и Неврокопски танцов ансамбъл.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини