Изложбата "Значимите български чехи" се открива във Варна през 2024 г.
Показват приносите на чешки творци и учени в България по повод 75-годишнината на Чешкия център и Българския културен институт

Изложбата с плакати „Значимите български чехи“ отваря врати във Варненската регионална библиотека „Пенчо Славейков“ през 2024 г. Тя представя творците и учени от Чехия, оставили трайна следа в българската история и култура, и показва резултатите от конкурс, организиран по повод 75-годишнината на Чешкия център в София и Българския културен институт в Прага.
Вдъхновяващ проект с богата палитра от участници
Изложбата е плод на конкурс, в който взеха участие 24 дизайнери, художници, ученици и студенти от различни училища по изкуствата. Акцентът е върху личности от Чехия, чиито приноси в България обхващат сфери като архитектура, археология, музика и изкуство. Сред тях са ландшафтният архитект Антон Новак, археолозите братя Шкорпил, братя Прошек, историкът Константин Иречек, художниците Иван Мърквичка и Ярослав Вешин, аниматорката Зденка Дойчева, както и музикантите Людмила Прокопова и Иван Цибулка.
Инициативата е проведена по покана на Варненската регионална библиотека, а екипът ѝ допълнително обогатява експозицията с витрини, съдържащи материали и издания, свързани с героя от всяко пано.
Поглед към културния и научен принос
Главният библиотекар Кристиана Димчева споделя пред БТА, че изложбата е „много българска“ и е посветена на 24 май – Деня на българската просвета и култура. Тя подчертава, че представените личности са свързани с любов и преданост към България и нейното развитие.
Особено внимание е отделено на археолозите братя Шкорпил, чиито изследвания са от голямо значение за България. В изложенията са показани както оригинални първи издания, така и фототипни препечатки на техни трудове, направени в последните години. Един от изложените сборници дори съдържа автограф от Карел Шкорпил.
Сред експонатите са и плакат от Народните музикални тържества във Варна през 1939 г., който рекламира концерт на Дамския хор „Христина Морфова“ под диригентството на Людмила Прокопова. Витрина, посветена на Антон Новак, включва пощенски картички, илюстриращи заслугите му за озеленяването на Варна и създаването на Морската градина.
Константин Иречек пък е застъпен с неговите известни произведения, като „Книгопис на новобългарската книжнина“ (издание отпреди 1872 г.), „История на българите“ и „Български дневник“, в които има и страници, посветени на Варна.
Значението на изложбата за културната връзка между България и Чехия
Изложбата „Значимите български чехи“ иллюстрира дълбокия и многопластов обмен между двете страни в областта на науката, изкуството и културата. Тя дава възможност на посетителите да се запознаят с личности, които са допринесли значително за развитието и обогатяването на българската културна и историческа идентичност.
Отчитайки 75-годишнината от установяването на важни културни институции като Чешкия център в София и Българския културен институт в Прага, тази изложба подчертава продължаващото значение на сътрудничеството и приятелството между България и Чехия.