Изложба „Ухание на пролет“ представя млади таланти от Плевен и Кюстендил

Творбите на ученици от НУИ и Природоматематическа гимназия оживяват в Арт център 3

Снимка © БТА

Изложба „Ухание на пролет“ с творби на ученици от Природоматематическа гимназия "Проф. Емануил Иванов" в Кюстендил и плевенското Национално училище по изкуствата (НУИ) „Панайот Пипков“ беше представена в Арт център 3 – Творителница О,Писменехъ! в Плевен.

Работите са създадени по време на Петия младежки пленер “Ухание на пролет”, който се състоя в читалище „Пробуждане 2020” в с. Смоличано, Община Невестино. В изложбата със свои картини участват пет плевенски ученика от десети и единадесети клас на преподавателя по рекламна графика Любомир Минчев. Това са: Ивана, Никола, Виктория, Биляна и Ванеса, които получиха грамоти от своя преподавател. Плевенското НУИ участва за втори път в пленера.

Домакинът на Творителница О,Писменехъ!, художникът Диян Павлов – Джими, каза за БТА, че е щастлив, че в тези светли дни галерията е осветена от картини на млади хора. Събитието откри началникът на отдел „Култура и туризъм“ в Община Плевен Анелия Дечева. Тя също каза, че се радва, че галерията е станала дом за изкуството на младите хора.

Творчеството на младите художници

Дечева видяла прекрасни картини, които илюстрират вътрешното светоусещане на младите творци. Творбите показват, че всеки от авторите има огромно бъдеще, защото носят техните амбиции, мечти и емоции. Тя пожела нови успехи на учениците, а на родителите – да ги подпомагат.

В изложбата са показани само част от творбите, нарисувани на пленера. Фокусът в него е бил насочен повече към преживяването, срещите и комуникацията между участниците, каза за БТА Любомир Минчев. Конкретна тема при рисуването не е била задавана, а всеки е имал възможността да подходи, както прецени към поставената задача.

Подкрепа за бъдещите проекти

Минчев е направил жребии с произволни теми и всеки ученик е изтеглил една, с която да се сблъска като ситуация. Учителят каза, че обикновено е критичен към своите възпитаници, но този път похвали тези от тях, които са се справили с новите задачи и са сътворили нещо, което не са правили досега като техника или жанр, например рисуване на пейзаж или работа с шпатула.

Изложените картини могат да се продават и със събраните пари ще се купуват материали за следващия пленер. Така организаторите се надяват да успяват да се самофинансират.

Изложбата ще бъде показана в Дервиш баня в Кюстендил от 17 май и в началото на юни в „Яйцето“ в Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, по програма „Любителско изкуство“ 2024, направление „Визуални изкуства“.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини