Изложба „Тет а тет“ на Дарин Сотиров открива нови форми в съвременното изкуство
Събитието е част от кампания за джаз фестивала и се провежда навръх 60-ия рожден ден на художника

Изложба с пластики, наречена „Тет а тет“, открива тази вечер в школа „Дедал“ във Варна ръководителят й - художникът и дизайнер Дарин Сотиров. Събитието е навръх неговия 60-и рожден ден и с него се набират средства за предстоящото четвърто издание на Q-Jazz festival, който школата организира. То ще се състои от 9 до 12 юли т.г.
Същност на изложбата
Пластиките си Сотиров композира през последните месеци от стари музикални инструменти, камък, дърво, метал и стъкло. В интервю за БТА той припомни, че точно преди 20 години, именно на рождения му ден, се е появила идеята за създаването на школа „Дедал“, която през есента на 2008-а е била учредена, така че 29 април може да се счита и за неин рожден ден.
Сотиров свири на ударни инструменти и те също присъстват в експозицията - като постаменти на творбите. Пластиките са придружени от двадесет фотографии на Георги Стоянов, в които той изважда акценти от творбите. Намерението на автора на скулптурите е колекцията да бъде представена в чуждестранни музеи за съвременно изкуство, защото след внимателно проучване не е открил други подобни произведения, направени от съживени стари музикални инструменти.
„Пластиките са провокативни, нямат реалистичен характер, а фрий джаз и бибоп посока. Те са композирани вече със съвсем друга идея и имат различна стойност. Това е среща на четири очи, среща със себе си, между мен и природата, между мен и хората, които ще дойдат“, каза той.
Кампания за джаз фестивала
За колекцията и нейното послание ще бъде създаден документален филм, който ще бъде предложен на фестивали. „За първи път събирам такава изложба и реших да я споделя с всички. Смятам, че този подход може да стане ново течение в съвременното изкуство“, добави авторът. Изложбата ще остане до 10 май и дотогава ще набират дарения за организацията на джаз фестивала на младите във Варна.
Сотиров изрази надежда, че целият колекция от 31 творби ще замине в някой от големите музеи за съвременно изкуство. „Искреното ми желание е да напусне България в нейната цялост, да не се продава на парчета, защото не мисля, че тук има ценители за подобно изкуство“, сподели той.
Процес на творене и бъдещи планове
Сотиров разказа, че пластиките са родени от връзката му с морето и натрупването на преживявания. „Дългът пречи ли на личното творчество? Понякога да, особено начинът, по който съществува „Дедал“, защото е доста ангажиращ“, уточни той.
Документалният филм, който ще бъде част от проекта, ще съдържа творбите, озвучени с музиката на известни музиканти, които преди две години свириха на Q-Jazz festival. „Тези музикални инструменти вместо да отидат за претопяване или да бъдат окачени на нечия стена, те са композирани вече със съвсем друга идея“, обясни Сотиров.
Изложбата „Тет а тет“ предлага уникален поглед върху съвременното изкуство и търси нови форми на изразяване, които да вдъхновят както зрителите, така и музикантите.