Изложба „Реликвити на Калиакра“ показва над 250 археологически находки

Събитието в Благоевград подчертава значимостта на българската археология и историческото наследство

Снимка © БТА

Над 250 археологически находки, открити в Калиакра, столицата на Добруджанското деспотство, бяха представени на изложба „Реликвити на Калиакра“ в Регионален исторически музей – Благоевград. Събитието привлече множество посетители, интересуващи се от постиженията на българската археологическа наука.

Директорът на музея д-р Кирил Алексиев сподели: „Изключително съм щастлив да видя едно мнозинство от хора, които се интересуват от постиженията на българската археологическа наука.“ Откритето на изложбата подчертава значимостта на археологическите находки от региона и тяхната роля в разширяване на познанията за историческото наследство на България.

Знакови находки от Калиакра

Автор на експозицията е доц. д-р Бони Петрунова, която е и ръководител на археологическите проучвания на нос Калиакра. В изложбата са включени знакови находки, които са резултат от археологическите проучвания, проведени през последните години.

Сред експонатите, представени в изложбата, се открояват уникални артефакти като „пръстен-убиец“ – пръстен със специална кухина за скрита отрова, датиращ от края на 14 век. Освен него, посетителите могат да видят напълно запазен кръст – енколпион, предназначен за съхранение на частици от мощи на светци с изображение на Богородица. В експозицията присъстват и различни накити, монети и оръжия, както и нефритена катарама за колан от китайската династия Юан.

Посетители и интерес

Изложбата привлече разнообразна публика, сред която бяха представители на институции, ученици, общественици и граждани. Интересът към находките подчертава важността на археологическите изследвания и тяхното значение за опазване на историческото наследство на България. Въпросите, породени от откритията, ще продължат да будят интерес и да предизвикват проучвания в бъдеще.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини