Изложба и книга представят котленските килими на 22 май
На 22 май в Пантеона в Раковски ще се проведат изложба "Знакът на котленката" и представяне на книгата "История, втъкана в котленски килими"

Изложба живопис и представяне на книга, посветени на котленските килими, ще се проведат на 22 май в Пантеона на Раковски и котленските възрожденци, съобщи авторката на събитията Дора Куршумова. И двете инициативи са организирани от Историческия музей в Котел.
„Знакът на котленката“ – изложба, наситена с традиции
Изложбата под заглавие „Знакът на котленката“ включва 22 картини, създадени с акрилни бои, като част от тях са изпълнени с техниката батик. В творбите са вплетени женски лица и елементи от различни модели на котленски килими. Според Дора Куршумова, която е и автор на изложбата, трудът на котленските жени е основополагащ за популяризирането на килимарството в региона и за съхраняването на неговите традиции.
„История, втъкана в котленски килими“ – книга с дълбока символика
Книгата "История, втъкана в котленски килими" представя истории, свързани с плетенето на килими в Котел. Една трета от изданието е посветена на конкретен модел, наречен „Гробницата“. Този модел, украсяващ и корицата на книгата, се смята, че включва карта на Котел преди големия пожар от 1894 г., като една четвърт от него изобразява точно тази карта.
„Всички килими в тези истории разказват по нещо - за силата на билките, с които са багрени, за символите, които имат предпазваща функция, за обичаи като лазаруването и сватбата, както и за ролята на килима в социални ситуации, например как той може да помогне на стара мома да се ожени“, обясни Куршумова по време на представянето на книгата в Пресклуба на БТА в Сливен през 2024 г. Тя допълни, че килимите въплъщават и красотата на цветните дворове на котленките, втъкани в тях, които украсяват домовете през зимата.
Значението на котленския килим и бъдещите перспективи
Дора Куршумова е автор и на още две книги, посветени на котленското килимарство – „Котленските килими – по-силни от времето“ и „Датираните котленски килими“. Тя счита, че котленският килим заслужава да бъде включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО заради уникалната културна стойност и запазения си традиционен характер.