Изложба „Дарители“ открита в Държавен архив – Видин

Експозицията е част от 155-та годишнина на читалище „Цвят-1870“ и включва важни документи

Снимка © БТА

Документалната изложба „Дарители“ беше открита в „Държавен архив“ – Видин. Експозицията е част от програмата за отбелязване на 155-та годишнина от основаването на видинското читалище. Откритие направиха секретарят на Народно читалище (НЧ) „Цвят-1870“ Любомир Илиев и началникът на отдел „Държавен архив“ – Видин Йорданка Костова.

Изложбата включва документи, които са постъпили в „Държавен архив“ от фондовете на Народно читалище „Цвят-1870“ – Видин, Видинска митрополия, Околийски съд – Видин, Градско общинско управление, както и от лични фондове. „Информация за дарителската дейност на читалището се намира в протоколните книги на читалищното настоятелство“, уточни Йорданка Костова.

Читалище „Цвят“ – Видин получава първото си дарение от Генералното руско консулство в Русе, което е 174 книги, през 1871 г. След това следва дълъг списък с дарители от 1872 г., сред които е и Негово Високопреосвещенство Видински митрополит Антим. „Едно от даренията е иконата на св. св. Кирил и Методий, която тогава е била на стойност от осем турски лири“, посочи Костова. Тя добави, че Стоян Задгорски е с най-голямо дарение от личните дарители на читалище „Цвят“, развиваща своята дарителска дейност за подпомагане на даровити деца, и е дарител за построяването на храм „Св. Николай“ във Видин.

История на читалище „Цвят-1870“

Секретарят на НЧ „Цвят-1870“ Любомир Илиев откри изложбата с представяне на историята на неговото създаване. Читалище „Цвят” е основано на 25 март 1870 г., когато големите християнски празници Благовещение и Цветница съвпадат. През 1870 г. чрез събиране на дарения се поставя началото на библиотека от старославянски и новопечатни книги от Русчук (Русе), Букурещ и Пловдив, както и вестници от Цариград и Браила.

Още през първата читалищна година е открито неделно училище. Заради тази си дейност читалище „Цвят-1870” е било провъзгласено за почетен член на Книжовното дружество в Браила, днес – Българска академия на науките. През 1879 г. се поставя началото на читалищната самодейност. „Читалището дава начало на всички днешни професионални културни институции в града – драматичен театър, куклен театър, симфоничен оркестър, исторически музей, библиотека, художествена галерия и ансамбъл за народни песни и танци“, заяви Любомир Илиев.

Награди и признания

Читалище „Цвят” получава орден „Кирил и Методий” І степен за 100 годишнината от своето основаване. Допълнително, детската школа по изкуства към читалището е наградена с орден „Кирил и Методий” ІІІ степен.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини