Юбилейна конференция по история в Кърджали събра 220 ученици

Десетото издание на конференцията предлага теми за Втората световна война и родолюбие

Снимка © БТА

В Кърджали бе открито десетото юбилейно издание на Националната ученическа конференция по история „Личности и събития, повлияли на човешката история“, в което участват близо 220 ученици. Събитието, организирано от Средно училище „Петко Рачов Славейков“ и школа „ИстОрика“, се провежда в партньорство с Община Кърджали и Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.

Конференцията беше открита с поздравления от гости и изпълнения на учениците, а официалното начало обяви директорът на училището Милко Багдасаров. Ръководителят на школа „ИстОрика“ Димитър Димов припомни началото на конференцията през 2012 година, която беше посветена на 100 години от Балканската война и освобождението на Кърджали.

Тематика и участие

Юбилейната конференция предлага две основни направления. Първата тема е посветена на 80 години от края на Втората световна война, с участието на 55 разработки, а втората е озаглавена „Патронът на моето училище – извор на родолюбие, патриотизъм, ценности“, в която участват 49 разработки. Димов коментира, че фактът, че участниците са тук, показва, че конференцията е голямо предизвикателство за тях.

Участниците бяха поздравени и от кмета Ерол Мюмюн чрез заместник-Веселина Тихомирава, която подчерта, че конференцията е престижна надпревара, която не е само изпитание на знания и умения, но и възможност за демонстрация на упоритост, стремеж към успех и любов към историята.

Специален статус на конференцията

Началникът на Регионалното управление по образование в Кърджали Ангелина Костова изтъкна, че научният форум е доказателство, че паметта за миналото е ключ към осмислянето на настоящето и изграждането на бъдещето. „Вашата конференция е повод да бъдат преосмислени уроците на миналото“, добави Костова.

В духа на юбилея, доц. д-р Алексей Кальонски от деканското ръководство на Историческия факултет в СУ обяви, че конференцията в Кърджали ще получи специален статут. „Лауреатите от конференцията са добре дошли в Историческия факултет на Софийския университет без допълнителни процедури“, каза той, предавайки поздрави от декана проф. д-р Мира Маркова.

Гостите на конференцията

Сред присъстващите на откриването на конференцията са Радостина Николова – държавен експерт в Министерството на образованието, преподаватели от СУ „Св. Климент Охридски“, които ще журират научния форум. Специален гост е Боян Ботев, родственик на големия български поет и поборник Христо Ботев. Конференцията ще продължи до неделя и ще се провежда паралелно в две зали на СУ „Петко Рачов Славейков“ заради голямото количество участници.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини