Ирина Ризова представя "Приказките на Баба Нина" за деца

Авторката споделя как вдъхновението от внуците ѝ е довело до създаването на новата книга

Снимка © БТА

Авторката Ирина Ризова от Търговище сподели, че словесната история на хората е започнала с приказките, по повод Международния ден на детската книга. Тя подчерта, че именно приказките, както и преданията и легендите, са най-древната форма за обучение и възпитание.

Ризова, която е посветила професионалния си път на учителската професия, след пенсионирането си е посветила повече време на творчеството. Тя е автор на девет книги, а последната й творба „Приказките на Баба Нина“ е специално предназначена за малките читатели.

Вдъхновение от учениците и внуците

Самата Ризова споделя, че е започнала да пише поезия заради своите ученици. „Понякога, за да стигнеш до децата, не е достатъчен само учебникът. Нужно е да провокираш емоционалния им свят. Така усвояването на учебния материал става по-мотивирано, а това е най-важното условие учебният процес да бъде успешен“, откровена е тя.

Тя добавя, че причината за написването на приказките идва от летните общувания с внуците й, особено вечерите, прекарани в родното село Долец. „На майчиното ми село Долец съм посветила, струва ми се, повече от половината от моите стихове и есета. То е мястото, където децата ми се чувстваха свободни и щастливи“, споделя Ризова.

Приказките на Баба Нина

В началото на всяка от приказките в изданието, авторът прави кратка ретроспекция за преживяванията на децата през деня. „Приказките на Баба Нина“ е много лично обвързана с Ризова, като съавторството й започва още със създаването на приказките като устен разказ.

„Борко е най-големият ми внук. Всяка вечер, искайки да му разкажа приказка, той ми задаваше какви герои ще „живеят“ в нея. Придържала съм се стриктно към неговите желания“, разказва тя. По време на публикуването на книгата, Борко е пораснал и е помогнал със създаването на QR кода за сайта за птиците в България.

Ризова споделя, че дъщеря му София, която вече е второкласничка, активно участва в оформлението на книжката. „А се появи и внукът ми Денис, който един ден сигурно ще ме пита защо го няма сред героите“, добавя авторката.

Илюстрациите към изданието са дело на Христина Христова, художник в Държавен Куклен Театър – Търговище. Ризова е уверена, че Христова е най-близо до детското възприятие на приказния свят. В изданието е оставена възможност за съавторство от страна на малкия читател, който може да оцвети илюстрациите и да изпълни забавни задачи.

В края на книгата е поместена информация за изчезващите животински видове в България, което е важна тема за целия ни планетарен дом, добавя още Ризова.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини