Експерти спасиха щъркелово гнездо в Крушовица преди размножителния период

РИОСВ Плевен и „Електроразпределителни мрежи Запад“ свалиха наклонено гнездо и поставиха платформа за ново гнездо

Снимка © БТА

Експерти от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Плевен спасиха щъркелово гнездо в село Крушовица, община Долни Дъбник, след като установиха, че то е застрашено от падане заради сериозното си състояние, съобщиха от инспекцията.

Спасителна акция за щъркеловото гнездо в Крушовица

Проверка на експертите установи, че гнездото е било разположено върху бетонен стълб с електропреносни жици, но силно наклонено и застрашаващо се да падне във вътрешността на размножителния период. С помощта на служители от „Електроразпределителни мрежи Запад“ ЕАД бе изяснено, че в момента не са налични яйца, нито мътеща птица. Един възрастен бял щъркел беше наблюдаван как носи клечки, което е знак за подготовка на гнездото.

Заради опасността гнездото беше свалено на земята и на стълба беше поставена метална платформа, върху която бяха пренесени част от старите материали за гнездото. Целта е щъркелите да бъдат привлечени да изградят ново гнездо по време на размножителния сезон.

Кметът на с. Крушовица, Методи Недялков, съобщи пред БТА, че след поставянето на платформата двама възрастни щъркела започнаха да доизграждат гнездото. Той добави, че вчера следобед е паднала градушка над селото, но ледените топчета са били малки и не са довели до поражения.

Защитен статут и мерки за опазване на белия щъркел

От РИОСВ напомнят, че белият щъркел (Ciconia ciconia) е защитен вид в България и срещу нарушаването на правилата за опазването му се прилагат строги забрани. Сред тях са:

  • забрана за улавяне, убиване или преследване с каквито и да е средства;
  • забрана за обезпокояване през периоди на размножаване, отглеждане на малките, презимуване и миграция;
  • забрана за унищожаване, вземане или преместване на гнезда и яйца, дори ако са изоставени;
  • забрана за нарушаване на местата за размножаване, почивка и миграция;
  • забрана за търговия с живи или препарирани екземпляри на белия щъркел.

В случай на намерен вид в безпомощно състояние, гражданите са задължени да уведомят най-близкото поделение на РИОСВ или Изпълнителната агенция по горите.

Събития, посветени на белия щъркел

Важно събитие, свързано с опазването на белия щъркел, ще се проведе на 17 май в с. Белозем, община Раковски. Там ще бъде организиран 19-ият Фестивал на белия щъркел, който се провежда под патронажа на Министерството на околната среда и водите.

През април в България се състоя и първата фотографска изложба, посветена изцяло на белия щъркел, демонстрирайки богатството и значимостта на този защитен вид.

Опазването на природните видове – отговорност на всеки

Случаят с гнездото в Крушовица и последващите действия показват, че сътрудничеството между екологични институции, енергийни компании и местните власти е ключово за опазване на защитените животински видове. Белият щъркел, като символ на природата и културата, изисква внимателно отношение през целия си жизнен цикъл, за да бъде запазен за бъдещите поколения.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини