Джебел отбеляза Деня на града с годишнина от мирните протести на 19 май
Посланикът на Турция и български политици подчертаха значимостта на 19 май 1989 г. за българските турци и демокрацията

Град Джебел отбеляза Деня на града и годишнината от мирните протести срещу смяната на имената на българските турци на 19 май с участие на хиляди гости от страната и чужбина. Сред присъстващите бяха посланикът на Турция у нас Мехмет Саит Уянък, генералният консул в Пловдив Корхан Кюнгерю, главният мюфтия Мустафа Алиш Хаджи, народни представители от „ДПС – Ново начало”, ръководството на Централното оперативно бюро на партията, областният управител на Кърджали Никола Чанев, кметове и представители на различни организации.
Значимостта на 19 май и мирната съпротива в Джебел
Посланик Уянък изтъкна значението на мирната съпротива в Джебел от 1989 година като ключов момент в борбата за запазване на идентичността и свободата на българските турци.
„Мирната съпротива в Джебел на 19 май 1989 г. е повратна точка в борбата за идентичност и свобода на турците в България. Благодарение на тази героична борба нашите сънародници продължават да съществуват днес като равноправни и достойни граждани на България“, заяви той от площада в града.
Той подчерта, че „факелът на свободата, запален в този ден в Джебел, е и повратна точка в политическата история на България и страните от Източна Европа под тоталитарен режим“. Според посланика, тази безпрецедентна борба изигра ключова роля за края на комунистическия режим и прехода към демокрация в България, както и за освобождението на всички български граждани.
Отбелязване на празника и политически послания
Официалното откриване на празника бе извършено от кмета на Джебел Неджми Али, който представи постигнатите резултати в общината от началото на неговия мандат и през последната година.
„Миналата година на 19 май заявих, че Джебел има сериозна проектна готовност за големи проекти, за които ще търсим финансиране. Към настоящия момент за всички тях вече е намерено финансиране. Част от тях са изпълнени, а друга са на финал“, посочи Али. Той отбеляза ремонтирани десетки километри пътища, изградени детски и спортни площадки, както и подмяна на инфраструктурата за водоснабдяване и канализация.
Областният управител на Кърджали Никола Чанев също поздрави присъстващите и изтъкна, че Джебел е символ на нова история без насилие и потъпкване на човешки права, а с акцент върху солидарността и взаимното уважение.
В словото си заместник-председателят на „ДПС – Ново начало“ Ерол Мюмюн изрази политическа зрялост и призова към обединение без „кръвопийци“ и определени лица, споменавайки конкретни имена. Той също призова четиримата кметове от област Кърджали, свързани с ДПС на Ахмед Доган, да не позволяват да бъдат „употребявани“.
Празнична атмосфера и културна програма
След официалната част, празненствата в Джебел продължиха с музикална програма, която обогати атмосферата и се очаква да продължи до късно вечерта.
Денят на Джебел с годишнината от мирните протести от 1989 година утвърди значимостта на града като символ на мирната борба за свобода, човешки права и демокрация в България.