Духовни маршрути в Пловдив: История и култура под тепетата
Нови маршрути през май и юни 2025 г. разкриват богатството на римския Пловдив и природата на Бунарджика

„Духовни маршрути в Пловдив“ разказва за историята на града под тепетата, съобщават организаторите от издателство „Летера“. Новият сезон на проекта ще се проведе на два етапа – през месеците май-юни и през септември-октомври.
Първи етап на маршрута
Първият етап се състои от четири маршрута, които ще разкажат за римския Пловдив, включително късноантичната сграда „Ирини“ и римските терми, както и Небет тепе, главната улица на Пловдив, градската градина и Бунарджика.
Откриващият маршрут „Римският Пловдив – късноантична сграда Ирини и римски терми“ ще се състои на 10 май. Сборният пункт е пред входа на късноантичната сграда в подлез „Археологически“. Водач на маршрута е археологът Мая Мартинова-Кютова, която проучва значими археологически обекти в Пловдив и е участвала в проектите за експониране на Одеона, Форум-север, стадиона на Филипопол и източната порта.
Маршрут „Небет тепе“ ще се проведе на 17 май, със сборен пункт пред входа на Небет тепе. Водач ще бъде археологът София Христева, специалист в областта на елинистичната епоха и ръководител на разкопките на „Археологически комплекс Небет тепе“, където на малка площ може да се проследи генезиса на града и неговата хилядолетна история.
Маршрутът „Главната улица на Пловдив – мястото ѝ в днешния ден на пловдивчани“ ще се състои на 7 юни. Сборен пункт е подножието на пешеходния мост, от страната на главната улица. Водач ще бъде историкът д-р Стефан Шивачев, автор на публикации за историята на Пловдивския край и ръководител на международни и национални проекти.
Маршрутът ще започне от пешеходния мост на река Марица и ще проследи историята на „Узун чаршия“ с Четвъртък пазара, Хюнкяр хамам, резиденцията на областния управител на Източна Румелия, Таш капия, Куршум хан и останалите ханове. Разходката ще продължи и на юг от „Джумаята“ до площад „Централен“, като акцент ще бъдат най-значимите в архитектурно отношение сгради и техните създатели.
Маршрут „Градската градина на Пловдив и Бунарджика“ ще се проведе на 14 юни, като сборният пункт е пред паметника на Захарий Стоянов в Дондуковата градина. Водачи ще бъдат д-р Стефан Шивачев и д-р Юлиан Маринов.
Маршрутът ще започне от градската градина на Пловдив, създадена през 1878–1881 г., и ще продължи от североизточния вход на Бунарджика. В разходката до върха ще се илюстрират историческите етапи на превръщането на голия скалист хълм в един от най-привлекателните паркове на града.
Исторически акценти и растителен свят
Акценти на беседата ще бъдат името и мястото на хълма през Античността, първите озеленителни акции в края на 19-и век, опазването на Бунарджика от „апетитите“ на княз Фердинанд, чешмата, от която всеки, който пие, остава завинаги пловдивчанин, и делото на кмета Божидар Здравков за изграждане на павиран път, прокарване на пътеки и акведукти.
Организаторите уточняват, че важна част от маршрута ще бъде представянето на растителния и животински свят на хълма и заслугата на пловдивските озеленители. Отговорите по време на този маршрут ще хвърлят светлина и върху историята и състоянието на останалите пловдивски хълмове.
Бъдещи маршрути
През септември и октомври 2025 г. ще се проведат следващите маршрути на теми: театър, изобразително изкуство, литература и архитектура, съобщават организаторите.