Дискусия за трафика и експлоатацията на хора с ученици от Велико Търново

Ученици обсъдиха опасностите от трафика с представители на институции и специалисти

Снимка © БТА

Единайсетокласници от Велико Търново дискутираха с представители на институции опасностите от трафик и експлоатация на хора. Информационната кампания започна с прожектиране на образователни късометражни филми - „На брега на морето“, свързан със сексуалната експлоатация, и „Град на призраци“ - за трудовата експлоатация.

Организация на кампанията

Организатори на събитието са Местната комисия за борба с трафика на хора – Велико Търново, Община Велико Търново и Фондация „Кампания А21“, каза Катина Димитрова, секретар на Местната комисия за борба с трафика на хора.

Темата е много сериозна, а от дългогодишната си практика знам, че превенцията е най-силното оръжие срещу тези престъпления, заяви за БТА Росица Димитрова, директор на Дирекция „Социални дейности и здравеопазване“ в Община Велико Търново. Тя допълни, че младите хора са най-добрите разпространители на информацията сред своите връстници, затова обществото разчита на тях.

Участие на специалисти

В дискусията се включиха специалисти от Областната дирекция на МВР – Велико Търново, Дирекция „Социално подпомагане“, Дирекция „Инспекция по труда", Градския ученически парламент и специалисти по социални услуги.

Моника Николова, изпълнителен директор на Фондация „Кампания А21“, уточни, че филмите са част от инициативата „Виждаш ли ме“, чиято цел е да насочи вниманието към проблема за трафика на хора. Те са базирани на истински истории, в които има индикации, които ориентират младите хора, че могат да попаднат в капана на експлоатацията – най-вече в социалните мрежи и Интернет.

Другата цел на кампанията е да бъде популяризиран горещият телефон, на който могат да бъдат подавани сигнали – 080020100, който е ключов инструмент в предотвратяването на подобен тип престъпления, добави Николова. Телефонът работи денонощно, всеки, който се обади остава анонимен, въпреки че може да предостави цялата информация за това, което е забелязал. След получаване на сигнала, той бива изпращан до всички компетентни институции.

Статистика и резултати

Горещата телефонна линия съществува от 2015 година, а само за миналата година са регистрирани над 1100 обаждания, като половината от тях са реално свързани с някакъв вид експлоатация на хора. Всички сигнали се препращат към Сектор „Трафик на хора“ към ГДБОП, Националната полиция, "Гранична полиция", когато става дума за трансграничен трафик, Държавната агенция за детето и всички институции, насочени за подпомагане на жертви на трафик и предотвратяването му, координирани от Националната комисия за борба с трафик на хора, допълниха организаторите.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини