Диригентът Ганчо Ганчев с 32 години опит води Варненската детско-юношеска опера
Ганчев споделя, че мотивацията и колективният дух са ключови за успеха на младите таланти в операта, отличена с наградата „Варна“ за спектакъла „Вдън гори“

Диригентът и художествен ръководител на Варненската детско-юношеска опера Ганчо Ганчев сподели пред БТА вижданията си за работата с деца и развиването на техните артистични умения. Той акцентира върху нуждата от мотивация и силен колективен дух, които според него са ключът към успеха на младите изпълнители. Съставът на Варненската детско-юношеска опера бе отличен с наградата „Варна“ в категория „Оперно изкуство“ за последния си спектакъл „Вдън гори“.
Работата с деца – предизвикателство и възможност
Ганчо Ганчев е посветил 32 години от живота си на работа с деца в областта на оперното изкуство. Той подчертава, че работата с млади таланти изисква различен подход в сравнение с професионалистите. „При професионалистите има строг ред, всеки изпълнява своята функция. При децата трябва да ги мотивираме, да им кажем правилните неща, да им дадем свобода да творят и да ги моделираме“, обяснява диригентът.
По думите му, децата притежават развито въображение и психиката им е по-свободна от наложените от възрастните норми. Тяхната основна мотивация идва от желанието, устрема и амбицията да бъдат част от екип и да се чувстват щастливи в него. Отсъствието на добър колектив обикновено води до загуба на мотивация и отпадане на участници.
Промените във времето и влиянието на съвременната среда
Диригентът отбелязва значителни разлики между днешните деца и тези отпреди десетилетия. По-рано младите слушатели са били по-концентрирани и с по-малко разсейващи фактори като мобилни телефони по време на репетиции. В същото време те са били по-ограничени в начините си на мислене. Съвременните деца получават много информация от родители, учители и социални мрежи, което разширява светогледа им. „Те идват готови за сцената, ако знаеш как да ги моделираш. Те могат всичко, но е трудно да им задържиш вниманието на едно място“, посочва Ганчев.
Спектакълът „Вдън гори“ и амбицията на младите таланти
Отличеният спектакъл „Вдън гори“ е сложна опера с множество солисти. Въпреки това, според Ганчо Ганчев, децата са се амбицирали толкова силно, че са подготвили премиерата за около месец и половина. Солистичните роли са силен мотиватор за младите изпълнители, които желаят да изпъкнат и да се докажат. „При нас няма нищо различно от голямата опера и всичко е чисто“, допълни диригентът.
Той разказа още, че подготовката на един спектакъл при работа с деца отнема повече време в сравнение с професионалните сцени поради учебните задължения на участниците и нивото на концентрация. Въпреки това, когато се осъществява лагер-школа, голяма част от работата се свършва бързо и ефективно.
Значението на наградата „Варна“
Наградата „Варна“, която ансамбълът на Варненската детско-юношеска опера получи за „Вдън гори“, има специално значение за екипа и децата. „Тя е признание за техния труд, особено важно е то да идва от родния град“, коментира Ганчов. Той подчерта, че подкрепата от Общината и родителите е ключова за реализирането на проектите им, които включват професионални режисьори, хореографи и специални технически средства, като декори и мапинг.
Работа и мотивация в детско-юношеската опера
Ганчев изтъква, че работата в ансамбъл с деца изисква търпение и постоянство. Той разказва, че понякога се налага многократно да се повтарят уроци и инструкции, тъй като вниманието им се разсейва бързо. Въпреки това, когато мотивацията и колективът са на място, резултатите са отлични.
„Нашето изкуство е симбиоза – пеене, танц, театър са взаимно свързани. Децата се вдъхновяват един от друг, а солистичните роли са силен стимул за тях. Когато някой не получи роля, понякога има и сълзи, но разговорът обикновено решава нещата“, уточнява диригентът.