Деян Белчев представи "Личните имена на българите от Плевенския край" на 24 май

Книгата разкрива над 6000 лични имена от XVI–XVIII век по османски войнушки описи, представена пред Съюза на учените в Плевен

Деян Белчев представи "Личните имена на българите от Плевенския край" на 24 май
Снимка © Кореспондент на БТА в Плевен Юрий Конов

На тържествено събрание на Съюза на учените в България – клон Плевен, Деян Белчев представи новата си книга „Личните имена на българите от Плевенския край (XVI–XVIII век) по данни от войнушки описи“. Събитието се проведе в залата на художествена галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“ и бе част от честванията по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност.

Изследване на личните имена от османски военни описи

Деян Белчев сподели пред БТА, че докато подготвял други свои книги, посветени на историята на Плевенския край, попаднал на документи от Османската империя, включващи имена на българи. Тези документи били описи на войнуци – немюсюлманска военна част, набирана от различни селища.

В процеса на изследването Белчев установил, че повече от 50 селища са били източници за набиране на войнуци. В списъците на войнуците имало по две имена – собствено и бащино. От тези данни авторът извлякъл и класифицирал над 6000 български лични имена на жители от региона.

Това е първото подробно проучване на личните имена в България за периода от XVI до XVIII век. Според Белчев, въпреки всички исторически превратности, много от тези имена са се запазили и се използват и до днес. „Изводът ми е, че българите са се запазили като народ благодарение на езика и личните си имена“, заяви той.

Значение на събитието и допълнителна информация

Писането на книгата е отнело няколко години, а авторът е известен с над 15 издания, посветени основно на историята на Плевенския край. Срещата на Съюза на учените – клон Плевен е традиционно събитие, провеждано на 24 май, за да се отбележат значимите постижения в българската писменост и култура.

Доц. Теодора Вълова, председател на плевенския клон на Съюза на учените, заяви пред БТА: „Събитието има за цел да вдъхне вяра в непреходността на българската писменост и да ни напомни с гордост, че нашата азбука е една от трите официални в Европейския съюз.“

Тази година за първи път бяха връчени дипломи на над 20 новоприети членове на съюза. Освен това 11 членове, отбелязващи кръгли годишнини, получиха поздравителни адреси за своя принос.

Исторически акценти и културна програма

Д-р Галин Димитров, председател на секция „Военна история“ към Съюза на учените – клон Плевен, изнесе слово, посветено на историята на създаването на българската азбука, което допълни тематиката на събитието.

Културният момент на тържеството беше подчертан от музикален поздрав, изпълнен от Милена Кирниколова, който допринесе за тържествената атмосфера.

Тази среща отново напомни за важността на изучаването и съхраняването на българската култура и история, като подчерта значението на езика и личните имена като носители на националната идентичност.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent