Цветница 2025: Празник на цветята и традициите в Ловеч
Тържества, обичаи и музикални събития ще ознаменуват празника в Ловеч

Цветница е не само празник за всички, носещи имена на цветя, но и важен културен събитие за Ловеч. Според етнографа от Регионалния исторически музей Силвия Вутева, този празник е един от най-почитаните в региона, с корени, датиращи от 18-ти век.
По думите ѝ, празникът е свързан с търговията и занаятчийството, като местните майстори са използвали Цветница за да предложат своите изделия на посетителите от околните села и градове. „Църковният празник дава начало на панаир на занаятите, който и до днес грижливо съхраняваме и тачим“, отбеляза Вутева.
Традиции и обичаи на Цветница
Цветница, известна и като Връбница или Куклинден, завършва цикъл от моминските пролетни игри с обредите „кумичене” и „лазаруване”. Според Вутева, „кумиченето“ е обичай, при който момите се събират на реката, за да изберат своя кумица. „Този обред се извършва с хляб или венци от върба, като чийто залък отплава най-далеч, тази девойка става кумица“, каза тя.
Съществува вярване, че след като момите изберат кумица, те са защитени от зли сили, а предстоящите им женитби ще бъдат успешни и щастливи. Привечер на мегдана се играе традиционното лазарско хоро, което свързва двата празника - Лазаруването и Връбница.
Лазаруването и неговата роля
Лазаровден е свързан с Цветница и включва много традиции, характерни за българския народ. „Лазаруването“ е един от най-представителните пролетни обичаи, свързан с любовта, женитбите и семейния живот. Основната група участници в обичаите са моми, които се подготвят отрано, учейки лазарски песни и игри.
Малките лазарки обхождат къщите на съседи и роднини, а по-големите обикалят цялото село. Песните, които изпълняват, са свързани с любов, плодородие и здраве, а даровете, които носят, включват яйца, парички и лакомства.
На Цветница 2025, празникът ще продължи три дни, като музикалната програма започва с „Балканска вечер“. На централния площад „Екзарх Йосиф I“ от 18:00 ч. ще се проведе концерт с участието на Общинския духов оркестър – Ловеч и оркестър „Месечина“ от Пирот.
Програма на празника
На 12 април, събота, ще се проведе национален събор на народното творчество, който ще бъде открит в 11:00 ч. на площад „Тодор Кирков“ с концерт на Галина Димитрова. След него ще последват изпълнения на състави от читалищата в община Ловеч.
Неделният ден ще започне с литургия в Катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“. Празничното шествие ще тръгне в 11:00 ч. и ще завърши с ритуала „По вода“. Концертите на различни състави ще продължат до вечерта, като финалът на празника ще бъде с участие на Яница.