Читалищата в Трескавец запазват занаяти чрез демонстрации

Фатме Исмаилова и местни самодейки предават традиции на младото поколение

Снимка © БТА

Читалищата в малките населени места играят важна роля в запазването и предаването на позабравени занаяти на младите поколения. Това заяви Фатме Исмаилова, секретар на Народно читалище „Касърга - 1944“ в село Трескавец, след демонстрация на предене на вълна в градското читалище „Христо Ботев“ в рамките на инициативата Европейски дни на художествените занаяти.

Исмаилова посочи, че с годините много села обезлюдяват и все по-малко хора се занимават с животновъдство. „Ако няма животни, откъде да дойде вълната, която да изпредем?“ - лаконично коментира тя. Спомняйки си за миналото, Исмаилова отбеляза, че преди десетилетие в почти всяка къща е имало добитък. „Дори нашето семейство е имало около десет овце и двойно повече крави. Това е голям труд и ежедневен ангажимент“, добави тя, подчертавайки, че е много трудно да се издържа от животновъдство, тъй като млякото се изкупува за стотинки.

Липсата на овце в селото затруднява местните хора, които искат да практикуват занаята. Все пак, читалището в Трескавец организира периодични демонстрации, за да запази уменията за предене сред местните. Исмаилова, която е секретар на читалището от 28 години, сподели, че помни по-оживените години, когато гражданската активност и събитията в читалището са били по-чести. Въпреки намаляването на броя на участниците, събитията продължават да се провеждат, а някои хора, водени от носталгия, търсят читалището, за да се запознаят с обичаите и ритуалите на района.

Демонстрации и творчески ателиета

В демонстрацията на занаята се включиха и други две самодейки от Трескавец - Фикирье и Юрке Мехмедови, които заедно с Исмаилова представиха пред деца, ученици и възрастни как се преде вълна. Част от участниците взеха участие и в ателие за изработка на мини китеник, водено от Даниела Кабакчиева, учител в Основното училище в Джулюница.

Кабакчиева сподели, че тъкачеството все още има важно място в нашия бит, въпреки че днес машинното тъкане е по-разпространено. Тя се научила да тъче покрай своята баба и с радост предава знанията си на децата. „Винаги се радвам, когато успея да запозная децата с този важен за предците ни занаят“, каза тя.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини