Център за високи постижения в Хасково: нови възможности за учениците
Проектът е на стойност 3.4 млн. лв. и ще завърши до средата на 2024 г.

Изграждането на Център за високи постижения в Професионална гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ в Хасково е в ход и трябва да бъде завършено до средата на следващата година. Това съобщи директорът на училището Маргарита Топалова по време на местна конференция в Националния пресклуб на БТА в Хасково, посветена на проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия.
Проектът е финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), като общата стойност на инвестицията е 3 437 253 лв. и е част от 28-те центъра в страната. Първата дейност е свързана с изграждане на нова сграда в имота на гимназията, а втората дейност ще осигури оборудването и обзавеждането на съвременните кабинети и работилници, в които ще се обучават бъдещите кадри за пазара на труда.
„Надявам се чрез този център ние да ги мотивираме да изучават професиите на бъдещето и да се научат на уменията, които ще бъдат търсени в следващите години“, посочи Топалова. В центъра ще има изградени лаборатории по вградени управляващи системи със специализирано оборудване, които ще послужат за надграждане на знанията, уменията и компетенции. Също така ще бъде създадено студио по дизайн и CNC (computer numerical control) работилница за нуждите на мебелното производство, която ще бъде оборудвана с последно поколение машини за обработка на материалите с компютърно-цифрово управление.
Работилницата ще помогне за синхронизиране на изискванията на бизнеса в мебелния бранш, каза Топалова. В центъра са предвидени и лаборатории за изпитване на строителни материали и по геодезия. Сградата ще разполага със зала за събития с капацитет от 100 места, в която ще се осъществяват дейности, свързани с международното партньорство, майсторски класове и междуучилищен обмен.
От центъра ще могат да се възползват ученици и педагогически специалисти от сродни професионални направления от други училища. Основните направления, в които ще се развива центърът, са „строителство и архитектура“, „системно програмиране“, „геодезия“ и „горско и ловно стопанство“, като последната специалност е единствена в всички 28 центъра в България. Центърът ще бъде средище за обмяна и предаване на опит между сродни професионални гимназии от цяла Южна България.