Благотворителна акция събра над 9300 лв. за ремонт на храм „Св. Троица“ в Ямбол

Целта е да се осигурят средства за вътрешен ремонт и реставрация на историческия храм

Снимка © БТА

Рекордна сума от над 9300 лв. събра поредната благотворителна акция за ремонт на най-стария православен храм в Ямбол – „Св. Троица“. Събитието, организирано за осма поредна година на Цветница в двора на църквата, привлече много хора с различно социално положение и възраст, които направиха своите дарения за спасяването на храма от разруха.

Васко Стоянов от църковното настоятелство изказа искрена благодарност на всички участници. Той подчерта, че „тази църква е не просто молитвен дом, тя е изключително важна част от историята на Ямбол, която трябва да съхраним и предадем на следващите поколения“. Според него, народ без памет за миналото си, няма бъдеще.

Събраните средства от предишни базари и дарения вече позволиха да се извърши външен ремонт на над 140-годишната църква през 2024 г. Тя е призната за паметник на културата, но за вътрешния ремонт, включващ тавана, пода и електроинсталацията, все още са необходими около 150 хил. лева. От църковното настоятелство уточняват, че кампанията продължава и даренията могат да бъдат направени на подарителската сметка на храма.

В момента се извършва и реставрация на иконостаса в храма, като някои от иконите датират от 1866 г. Обновяването им се реализира от реставратора и иконограф Андрей Крясков, който е известен с работата си по реставрираният иконостас в катедралния ямболски храм „Св. Николай Чудотворец“.

Историческа значимост на храм „Св. Троица“

Според историци, църквата „Св. Троица“ в Ямбол е основана през 17-и век. Първоначално е била вкопана в земята, а след учредяването на Българската екзархия през 1871 г. на нейно място е изградена нова църква. По време на Руско-турската война, храмът е опожарен от оттеглящите се османски войски и е възстановен през 1884 г. Иконописите в храма са дело на майстори от Тревненската школа.

Културно наследство и традиции

Църквата „Св. Троица“ е тясно свързана с празника на град Ямбол – Свети Дух. В двора на храма през 1862 г. е погребан Ради Иванов Колесов, виден ямболски възрожденец и учител във взаимното училище при храма. Неговото наследство и принос към образованието в региона оставят дълбока следа в историята на Ямбол.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини