АГ отделението в Перник спира да приема родилки от 1 май 2024 г.

Недостиг на кадри води до ограничаване на услугите в МБАЛ „Рахила Ангелова“

Снимка © БТА

От 1 май 2024 г. Акушеро-гинекологичното (АГ) отделение в пернишката Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) „Рахила Ангелова“ няма да приема родилки. В отделението ще се извършват единствено планови операции в делнични дни, съобщи началникът д-р Ивайло Лазов.

Д-р Лазов разкри, че акушерките в отделението са на пенсионна възраст, но продължават да работят поради недостиг на кадри. Той уточни, че „нещата са много сериозни“ и повечето акушерки са на около и над 70 години. Три акушерки вече са напуснали, а останалите четири, включително старшата акушерка, са на възраст 74 и 76 години. Тяхната работа включва 24-часови смени, последвани от два дни почивка, но напусналите акушерки са изразили желание да се върнат наесен, за да може родилното отделение отново да заработи.

Причини за кризата

Д-р Лазов подчерта, че проблемът с недостига на кадри е дългогодишен и не е свързан единствено с настоящото ръководство на здравното заведение. „Това е въпрос на национална политика“, добави той, като отбеляза, че недостигът на медицински специалисти е наблюдаван навсякъде и ще продължи да се задълбочава. Лекарят, който е начело на АГ отделението близо 20 години и е практикуващ в пернишката болница над 45 години, изрази съжаление, че е той, който ще „хлопне вратата“ на отделението.

Какво следва за родилното отделение

Според д-р Лазов, въпреки че отделението е ремонтирано и условията са подобрени, липсата на персонал остава основна пречка. От 1 май плановите раждания ще бъдат извършвани от операционните сестри от хирургичното отделение. Директорът на МБАЛ „Рахила Ангелова“ Емил Ненков добави, че акушерките от неонатологията не проявяват желание да влязат в графика за „Родилната зала“.

Ненков съобщи, че болницата е изпратила искане към факултетите по „Обществено здраве“ към Медицински университет – София за предоставяне на студенти от трети и четвърти курс със специалност „акушерка“. Той призна, че организирането на денонощен режим за обезпечаване на 24-часова помощ в спешни случаи ще бъде трудно. В пернишката болница годишно се извършват близо 250 раждания.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини