28-ият фестивал „Франкофонските сцени на България“ стартира с тема за хуманността
Форумът във Варна е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и включва участия на ученически трупи

Темата на 28-ия фестивал „Франкофонските сцени на България“ е „Един по-хуманен свят“, съобщиха организаторите на събитието, което днес започна във Варна. Форумът е под патронажа на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Организатори са Асоциацията на преподавателите по и на френски език, Френският институт в България и „Алианс Франсез“.
„Смятаме, че темата е изключително актуална и важна в настоящия момент, предвид всички политически, икономически и климатични обстоятелства. Тя предизвиква младите хора да се замислят и да реагират, а те са нашето бъдеще“, каза Клодия Калво, заместник-съветник по сътрудничеството към Посолството на Франция и заместник-директор на Френския институт. По думите й в същото време на фестивала се изтъкват и основните ценности на франкофонията - солидарност, уважение и толерантност.
Участие на ученически трупи
На форума участват осем ученически трупи от:
- Гимназия „Анжел Салини“ в Черна Вода, Румъния;
- ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин“ от София;
- ПЕГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Велико Търново;
- IV ЕГ „Фредерик Жолио-Кюри” във Варна;
- ПГРЕ „Г. С. Раковски“ от Бургас;
- ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ от Благоевград;
- ГПЧЕ „Ромен Ролан” - Стара Загора;
- ГПЧЕ „Симеон Радев” от Перник.
С това издание отново отваряме фестивала като международно събитие, отбеляза още Калво. Участник е румънска трупа, която идва от Черна гора, и по този начин се прави връзка между северната и южната част на Добруджа. Учениците се представят със спектакъла „Честит рожден ден“.
Темата за насилието в училище
Домакините от Варна са посветили своята работа на темата за насилието в училище, отбелязаха още организаторите. Представлението им е базирано на пиесата „Жестоките деца“ от румънската авторка Михаела Михайлов. Софийската гимназия „Алфонс дьо Ламартин“ е подготвила авторски спектакъл, написан от преподавателите и учениците от трупата. Училището от Перник представя свободна адаптация по „Малкият принц“, а от Благоевград - по Братя Грим. Трупата от Стара Загора се явява с „Плешивата певица“ от Йожен Йонеско.
Кръстник на фестивала в това издание е писателят и драматург Петър Денчев, който е от Варна и също е франкофон. Той ще отправи видео послание преди представленията утре.
Театрални работилници
Три театрални работилници се провеждат на форума, съобщи директорката на „Алианс франсез“ във Варна Милена Ангелова. Едната е за преподавателите, а другите са за учениците. Водеща е актрисата Ина Добрева, която е дългогодишен преподавател по френски и театрален педагог.
„Този фестивал е много важен за франкофонията в България, за подкрепата на езика, за работата в гимназиите, които го поддържат. Затова инициирах неговото възстановяване след пандемията от Ковид-19 с подкрепата на вицепрезидента и посланика на Франция“, каза Калво. Тя изрази задоволство, че тази идея обединява френските гимназии, за да се изразяват през театъра, и дава възможност на учителите да помагат на децата да мечтаят и да се забавляват. „Затова за нас е приоритет това събитие, то дава един жив, ангажиран и динамичен облик на франкофонията в България“, допълни Калво.
Асоциацията на преподавателите по и на френски в България е единственото наше звено, подкрепящо съхраняването на френския език у нас, отбеляза президентката й Вяра Любенова. Тя подчерта колко важна е за педагозите и децата възможността да се изразяват със средствата на театралното изкуство, защото това спомага изграждането и възпитаването на учениците, както и тяхното интелектуално и емоционално израстване. По думите й френските паралелки са застрашени в момента, но от Асоциацията се борят да ги запазят навсякъде и се надяват да успеят.
Спектаклите на ученическия франкофонски фестивал могат да се гледат утре следобед на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър.