28-ият фестивал „Франкофонските сцени на България“ стартира с тема за хуманността

Форумът във Варна е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и включва участия на ученически трупи

Снимка © БТА

Темата на 28-ия фестивал „Франкофонските сцени на България“ е „Един по-хуманен свят“, съобщиха организаторите на събитието, което днес започна във Варна. Форумът е под патронажа на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Организатори са Асоциацията на преподавателите по и на френски език, Френският институт в България и „Алианс Франсез“.

„Смятаме, че темата е изключително актуална и важна в настоящия момент, предвид всички политически, икономически и климатични обстоятелства. Тя предизвиква младите хора да се замислят и да реагират, а те са нашето бъдеще“, каза Клодия Калво, заместник-съветник по сътрудничеството към Посолството на Франция и заместник-директор на Френския институт. По думите й в същото време на фестивала се изтъкват и основните ценности на франкофонията - солидарност, уважение и толерантност.

Участие на ученически трупи

На форума участват осем ученически трупи от:

  • Гимназия „Анжел Салини“ в Черна Вода, Румъния;
  • ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин“ от София;
  • ПЕГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Велико Търново;
  • IV ЕГ „Фредерик Жолио-Кюри” във Варна;
  • ПГРЕ „Г. С. Раковски“ от Бургас;
  • ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ от Благоевград;
  • ГПЧЕ „Ромен Ролан” - Стара Загора;
  • ГПЧЕ „Симеон Радев” от Перник.

С това издание отново отваряме фестивала като международно събитие, отбеляза още Калво. Участник е румънска трупа, която идва от Черна гора, и по този начин се прави връзка между северната и южната част на Добруджа. Учениците се представят със спектакъла „Честит рожден ден“.

Темата за насилието в училище

Домакините от Варна са посветили своята работа на темата за насилието в училище, отбелязаха още организаторите. Представлението им е базирано на пиесата „Жестоките деца“ от румънската авторка Михаела Михайлов. Софийската гимназия „Алфонс дьо Ламартин“ е подготвила авторски спектакъл, написан от преподавателите и учениците от трупата. Училището от Перник представя свободна адаптация по „Малкият принц“, а от Благоевград - по Братя Грим. Трупата от Стара Загора се явява с „Плешивата певица“ от Йожен Йонеско.

Кръстник на фестивала в това издание е писателят и драматург Петър Денчев, който е от Варна и също е франкофон. Той ще отправи видео послание преди представленията утре.

Театрални работилници

Три театрални работилници се провеждат на форума, съобщи директорката на „Алианс франсез“ във Варна Милена Ангелова. Едната е за преподавателите, а другите са за учениците. Водеща е актрисата Ина Добрева, която е дългогодишен преподавател по френски и театрален педагог.

„Този фестивал е много важен за франкофонията в България, за подкрепата на езика, за работата в гимназиите, които го поддържат. Затова инициирах неговото възстановяване след пандемията от Ковид-19 с подкрепата на вицепрезидента и посланика на Франция“, каза Калво. Тя изрази задоволство, че тази идея обединява френските гимназии, за да се изразяват през театъра, и дава възможност на учителите да помагат на децата да мечтаят и да се забавляват. „Затова за нас е приоритет това събитие, то дава един жив, ангажиран и динамичен облик на франкофонията в България“, допълни Калво.

Асоциацията на преподавателите по и на френски в България е единственото наше звено, подкрепящо съхраняването на френския език у нас, отбеляза президентката й Вяра Любенова. Тя подчерта колко важна е за педагозите и децата възможността да се изразяват със средствата на театралното изкуство, защото това спомага изграждането и възпитаването на учениците, както и тяхното интелектуално и емоционално израстване. По думите й френските паралелки са застрашени в момента, но от Асоциацията се борят да ги запазят навсякъде и се надяват да успеят.

Спектаклите на ученическия франкофонски фестивал могат да се гледат утре следобед на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини