190 години Велчова завера: Честване в село Велчево на 5 април

С пешеходен маршрут, велопоход и възстановка, организирани от местната общност

Снимка © БТА

С пешеходен маршрут, велопоход и възстановка ще бъдат чествани 190 години от Велчовата завера в село Велчево на 5 април. Проявата е организирана от Кметското наместничество на село Велчево и Сдружение „Св. Георги“ с подкрепата на Община Велико Търново и „Търново Рънс“.

Възстановката е част от поредица мероприятия в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от 1835 година. Кметският наместник Мустан Юсменов посочи, че селото носи името на Велчо Атанасов от 1951 година, когато той стана символ на един от първите опити на българското освободително движение за мащабно въстание.

Детайли за проявите

Част от историческите събития, свързани с подготовката и погрома на въстанието, ще бъдат пресъздадени в двора на Народно читалище „Светлина - 1892“ в селото. Участие ще вземат любители-възстановчици от цяла България, обединени в Сдружение „Памет и бъдеще“, което е създадено в село Цалапица.

На 5 април ще се проведат два похода под наслов „По стъпките на Велчовата завера“ – пешеходен и велосипеден. Пешеходният маршрут стартира в 8:00 часа от площад „Велчова завера“ и ще премине през селата Малки чифлик и Присово. Велопоходът ще започне в 13:00 часа от паркинга до „Елмот“ във Велико Търново и ще премине през кв. „Чолаковци“ и Дебелец. Двата похода ще се срещнат в село Велчево около 14:00 часа, където участниците ще бъдат приветствани и отличени от организаторите.

Цел и исторически контекст

Целта на проявата е не само да припомни героизма на предците, но и да популяризира село Велчево и неговите природни забележителности. Подготовката на българската завера, известна с името на Велчо Атанасов, започва след приключването на руско-турската война от 1828-1829 година.

В българските земи се изграждат два бунтовнически центъра – в Силистра и в Търново. От бунтовното движение са обхванати и околните селища, а подготовката в Елена се ръководи от Йордан Кръстев – Брадата. Плаковският манастир, разположен на 4 километра от село Велчево, е средище на бунтовниците и там е поставена паметна плоча, пред която ще се поклонят участниците в походите.

Събитието, когато са заловени и обесени съзаклятниците, се случва около Великден през 1835 година. По случай годишнината, Регионалният исторически музей във Велико Търново ще представи изложба, посветена на събитието, която ще бъде открита на 15 април и ще остане за разглеждане до 30 април.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини