190 години от Велчовата завера отпразнувани в село Велчево
Тържествата включваха велопоходи, пешеходни маршрути и исторически възстановки

В село Велчево се проведоха тържества по случай 190 години от Велчовата завера, включващи велопоходи и пешеходни походи. Събитието, посветено на опита за въстание, се състоя на 24 септември, а участниците бяха велосипедисти, туристи и реконструктори от цяла България.
Реконструктори, обединени в Сдружение „Памет и бъдеще“, успяха да пресъздадат историческите събития от 1835 година. Димитър Чушев, ръководител на сдружението, подчерта значението на Велчовата завера като първото организирано движение за освобождение на България, станало само 40 години преди Освобождението. „Важно е да се помни, че тези хора са били първите, които реално са жертвали живота си, живота на близките си и състоянието си, създавайки организацията за провеждане на организирана освободителна борба“, добави Чушев.
Във възстановката участваха реконструктори от Национален съюз „Единение“ в София и Габрово, клубовете „Традиция“ в Пазарджик, Нова Загора и Ямбол, както и клуб „Поп Минчо Кънчев“ от Стара Загора. Чушев акцентира, че повечето от членовете на подобни сдружения са учители, подобно на даскалите през времето на революционните организации.
Традицията на походите
За четвърта поредна година Велчево посрещна велопоход и пешеходен поход, като участниците се събраха на площада в селото, съобщи кметският наместник Мустан Юсменов. За първи път в селото се състоя възстановка на събитията, която вероятно ще стане традиционна. „Родолюбивата инициатива е организирана от Кметско наместничество – с. Велчево, Сдружение „Св. Георги“, Асоциацията на българските села, с подкрепата на Община Велико Търново и „Търново рънс““, уточни Юсменов.
Историческа значимост на Велчовата завера
Подготовката на българската завера, известна с името на Велчо Атанасов - Джамджията, започва след приключването на руско-турската война от 1828-1829 година. В българските земи се изграждат два бунтовнически центъра: в Силистра, под ръководството на капитан Георги Мамарчев и Васил Вълков, и в Търново, където Велчо Атанасов оглавява съзаклятниците. От бунтовното движение са обхванати също околните селища Трявна, Габрово, Дряново и Горна Оряховица, а в Елена подготовката се ръководи от Йордан Кръстев – Брадата.
Средище на бунтовниците е Плаковският манастир, който се намира на 4 км от Велчево. Подготовката за българската завера започва през 1833 г., а самото събитие, при което са заловени и обесени съзаклятниците, се случва около Великден през 1835 година. Регионалният исторически музей ще представи изложба, посветена на годишнината в центъра на Велико Търново в дните преди Великден.
Наследството на Велчо Джамджията
Доц. Светла Атанасова от Регионалния исторически музей подчерта, че Велчо Джамджията има много наследници по целия свят. Един от тях, живеещ в Америка, подготвя родословно дърво на фамилията Велчо Атанасов и има желание да го дари на музея във Велико Търново.