Великотърновци създадоха платформа Briefleу за резюмирани книги и аудио съдържание

Платформата предлага полезни ресурси за деца и възпитатели, с акцент на нехудожествена литература

Снимка © БТА

Екип от великотърновци разработи интернет платформа с резюмирани книги, аудио приказки и съдържание за детски градини. Платформата, наречена Briefleу, предлага както безплатно съдържание, така и абонаментни услуги. Идеята е да се предоставят полезни ресурси за заети хора, деца и възпитатели.

„В началото направихме платформа с цел да качваме резюмирани книги от нехудожествената литература,“ сподели създателят на Briefleу, Ясен Енчев, възпитаник на Великотърновския университет. Той обясни, че нехудожествената литература е по-подходяща за резюмиране, тъй като предоставя конкретни знания, но често съдържа повторения. „Това отне много време и затова събрах екип от хора, които обичат да пишат,“ добави той. Членовете на екипа прочитат избраните книги, извличат най-важната информация и я оформят като текст, който след това се озвучава в професионално студио.

Книгите се избират по два начина – чрез бестселъри в определени категории или по личен интерес на екипа. Текстовете, създадени от тях, са уникални и не нарушават авторските права, тъй като е получена консултация с адвокат.

Разширяване на съдържанието

След време, екипът решава да добави съдържание, полезно за деца, тъй като те прекарват много време пред екраните. „Така направихме съдържание, което да помогне на родителите вкъщи и на възпитателите в детските градини,“ посочи Ясен. Записани са популярни детски приказки, включително световноизвестни и български народни, произведени и написани от екипа. Тези записи се извършват с театрални актьори, а нови книги и приказки продължават да се добавят.

В допълнение, екипът разработва мини енциклопедия в аудио формат, която отговаря на въпросите на децата по достъпен начин. Впоследствие, те решават да създадат и собствени аудиосериали за дамите, представени под формата на романтични новели, които също ще бъдат записвани с актьорски гласове.

Сътрудничество с образователни институции

Платформата също така планира да разработи съдържание, съобразено с изискванията на Министерството на образованието и науката (МОН), което да бъде полезно за възпитателите от детските градини. Това ще се случи в партньорство с детски градини, които вече получават безсрочно безплатно използване на платформата.

Освен това, екипът работи и с логопедичен център за създаване на аудио съдържание, което да подпомага логопедите в практиката им. Проектът предвижда и физически продукти, като пъзели и настолни игри, които да насърчават децата да се откъснат от екраните.

Постоянният екип на Briefleу е съставен от трима души, но над 50 души са работили по проекта. „Разработването започна през 2019 г., а през 2021 г. платформата стана достъпна в интернет,“ уточни Ясен. Въпреки временното спиране на проекта, за последната година има над 15 000 регистрации, като преди това всичкото съдържание е било безплатно.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини