Национален ученически конкурс „Детство мое вълшебно“ стартира във Велико Търново

Конкурсът за ученици на възраст от 7 до 12 години е в три раздела и приключва на 15 май

Снимка © БТА

Библиотеката при Народно читалище „Надежда 1869“ във Велико Търново обяви началото на деветото издание на Националния ученически конкурс „Детство мое вълшебно“. Конкурсът, който се провежда във връзка с Международния ден на детето – 1 юни, е организиран в три раздела: къс разказ, стихотворение и рисунка.

Право на участие имат ученици от страната на възраст от 7 до 12 години. Всеки участник може да се включи само с по една творба във всеки от трите раздела. Произведенията трябва да бъдат предоставени до 15 май, като могат да бъдат изпратени по електронен път или на хартиен носител в един екземпляр. Творбите трябва да са подписани и придружени с информация за автора, включваща трите имена, навършени години, клас, училище, населено място, адрес, имейл, телефон за връзка и наименование на творбата. Рисунките се приемат само на хартиен носител. Организаторите си запазват правото да не допускат до участие творби, които не отговарят на темата.

Състав на журито и награждаване

Жури в раздел „Проза” и „Поезия” ще бъдат писателите Владимир Шумелов, Здравко Пеев и Светла Андреева. В раздел „Рисунка” журито ще включва писателите д-р Илиян Христов, проф. Марияна Мойнова и д-р Маргарита Рачкова. Награждаването на отличените автори ще се проведе на 2 юни във фоайето пред големия театрален салон на читалището.

Цел и значимост на конкурса

Целта на конкурса, който се провежда със съдействието на Дирекция „Култура, недвижимо културно-историческо наследство, празници и фестивали“ при Община Велико Търново, е да стимулира развитието на детското творчество и въображение. „Този конкурс дава възможност на младите таланти да изявят своята творческа индивидуалност“, каза Бисера Дживодерова, библиотекарката и създател на надпреварата. Тя добави, че така се популяризира детското творчество в областта на литературата и изобразителното изкуство, като децата се приобщават към българските ценности, традиции и идентичност.

История на конкурса

Дживодерова разказа, че първата година, когато е организирала конкурса, той е бил само областен. „Мечтата ми беше да се превърне в национален. На втората година това се случи от само себе си, защото много хора научиха за него и децата проявиха интерес“, обясни тя. Първоначално конкурсът се е състоял само от стихотворение и къс разказ, но по-късно е добавен и третият раздел – рисунка, който се оказва и най-масов.

В надпреварата участват участници от цяла България, а наградите в последните три години осигурява голямо българско издателство. БТА припомня, че читалището във Велико Търново, заедно с Клуба по битова култура, е организатор и на областния ученически конкурс „Уникално облекло за книга“, който се провежда по случай Международния ден на детската книга – 2 април.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини