Кинофестивалът "Златната липа" представя 45 нови европейски филма от 31 май

От биографични драми за световни музиканти до адаптации и фентъзи - фестивалът предлага разнообразна извънконкурсна програма

Кинофестивалът "Златната липа" представя 45 нови европейски филма от 31 май
Снимка © БТА

Кинофестивалът за ново европейско кино „Златната липа“, който ще се проведе от 31 май до 4 юни, включва в извънконкурсната си програма 45 филма. Сред тях са игрални, документални и анимационни продукции от последните години, като акцентът тази година е поставен върху биографични драми, разкриващи живота на световноизвестни музиканти и изпълнители.

Извънконкурсната селекция: Биографии на големи личности

Сред най-интересните заглавия е „Мария“ (2024) – филм на чилийския режисьор Пабло Лараин, копродукция между Франция и САЩ. В него Аджелина Джоли играе ролята на оперната легенда Мария Калас, а лентата се фокусира върху последните й години, прекарани в Париж. Филмът разкрива интимния свят на певицата, изпълнен с блясък, страст към изкуството и самота.

Французите представят „Господин Азнавур“ (2024), режисиран от Гран Кор Малад и Мехди Идир, където Тахар Рахим влезе в ролята на легендарния Шарл Азнавур. Лентата проследява живота на артиста от трудното му детство като син на арменски имигранти в Париж до световната сцена.

Филмът „Болеро“ (2024) на Ан Фонтен – копродукция между Франция и Белгия – разглежда творческата криза и вдъхновението зад създаването на прочутия балет „Болеро“ на Морис Равел. Режисьорката навлиза в дълбочина в неговия личен и творчески свят.

Директорът на „Златната липа“ Магдалена Ралчева отбелязва: „Това са филми, които хвърлят допълнителна светлина върху живота и творчеството на толкова обичани популярни личности. Биографичните драми винаги са били харесвани от нашата публика и се надявам да задоволим техния интерес. За всеки режисьор е голямо предизвикателство да създава филми-биографии, защото те са като нож с две остриета, тъй като представят живота на тези личности през гледната точка на автора.“

Други забележителни заглавия в програмата

Сред останалите предложения е адаптацията на „Майсторът и Маргарита“ (2024) на Михаил Локшин, която предлага нов прочит на романа на Михаил Булгаков.

Италианската фентъзи драма „Партéнопа“ (2024) на Паоло Сорентино представя магията на Неапол през митологичната фигура на сирената Партéнопа. Филмът с участието на Гари Олдман е номиниран за „Златна палма“ от фестивала в Кан и е апология на красотата и силата на кинематографията.

Любопитен проект е и копродукцията между Франция, Индия, Нидерландия, Италия и Люксембург „Всичко, което си представяме като светлина“ (2024) на режисьора Паял Кападия. Тази лента разказва за три жени в Мумбай, чиито истории се преплитат в един деликатен портрет на градския живот, където се преплитат желанието, опасността, самотата и женската солидарност.

Филмът „15 години“ (2023) – копродукция на Германия, Австрия и Люксембург – разказва драматичната история на вундеркинд пианистка, излежаваща присъда за убийство, което не е извършила, и нейната среща с извършителя след излизането й на свобода.

В програмата е включена и норвежко-шведско-френската продукция „Моят чудесен непознат“ (2024), режисирана от Йохана Пикьо. В една от главните роли е българският актьор Радослав Василев. Филмът разказва историята на самотна 18-годишна жена, която помага на мъж с амнезия, създавайки измислен свят, изградена върху лъжи, който се разпада при разкриването на истината.

Значение и очаквания за тазгодишното издание

„Златната липа“ се утвърждава като важен форум за ново европейско кино, като съчетава различни жанрове и стилове, представяйки както нови, така и утвърдени творци. Извънконкурсната програма предлага богато разнообразие, в което зрителите могат да открият както емоционални биографични истории, така и иновативни визии на кинематографичното изкуство.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent