Изложба „Другият Румен Малчев“ представя непознати творби на художника
Художествената галерия в Ямбол показва близо 100 творби на Румен Малчев, открита на 23 април

Близо 100 творби, наредени в две зали на ямболската Художествена галерия (ХГ) „Жорж Папазов”, представят света и търсенията на художника Румен Малчев, който почина преди две години на 23 април. Изложбата „Другият Румен Малчев” разкрива малко познати и изненадващи негови платна – портрети, пейзажи, сюреалистични и митологични сюжети. Откриването на изложбата се състоя тази вечер.
Залите на централната ямболска галерия се изпълниха с приятели и почитатели на художника. Реализирането на изложбата стана факт по инициатива на един от тях – галеристът Панайот Балахуров. Идеята му да бъде представена своеобразна хронология в работата на Румен Малчев беше подкрепена от Община Тунджа и кметът ѝ Станчо Ставрев. Изложбата, посветена на твореца, който е живял дълги години в село Окоп, е част от програмата за заднешния празник на Общината.
„Аз познавах Румен Малчев и като човек. Мислех си, че винаги ще разпозная негови работи. Но тази изложба ме изненада. Наистина можем да видим неговия генезис като творец”, каза при откриването тунджанският кмет.
„Той извървя един много голям път, направи стотици хиляди рисунки, докато стигне до неговите последни неща с тази черна, мощна, дебела линия, която го рафинира като артист, с неговите примитиви, притчи и легенди”, каза директорът на ХГ „Жорж Папазов” Петко Йорданов. Според него Малчев се нарежда до големите имена в пантеона на българското изобразително изкуство. Йорданов благодари на Панайот Балахуров, че е "двигател" на второ значимо събитие в галерията за последния месец. Той припомни, че наскоро беше открита голяма експозиция, представяща илюстратора Венелин Вълканов.
Разказал преди дни пред БТА за идеята на изложбата „Другият Румен Малчев”, инициаторът ѝ Панайот Балахуров тази вечер беше по-лаконичен: „Как да кажа защо съм я направил. Него го няма. И си мисля, че яд ме е, че толкова време познанство не стигна да ми разкаже историята на тези картини.” Балахуров се обърна с призив към присъстващите ямболски творци и екипа на галерията да общуват повече един с друг. „Имаме много талантливи художници, а може би не знаем много за тях. Споделяйте, записвайте. Защото може и да няма утре”, каза той.
Румен Малчев е познат на широката аудитория най-вече с изградените през последните две десетилетия личен пластичен език и тематика. Но пътят до него е не по-малко интересен и същностен, каза при откриването изкуствоведът Стойка Цингова от екипа на ХГ „Жорж Папазов”. По думите ѝ, Малчев е разказвач. Именно затова фигуралната композиция става фундамент, върху който той изгражда своето творчество. И именно тук той има най-много търсения и промени в изразните средства. „Неговите композиции са изградени с натегнатата емоционалност на немски експресионизъм, авторът витае в чудноватия свят на сюреализма или създава свой магически реализъм”, каза още тя.
Цингова допълни, че настоящата изложба проследява как образното в творчеството на Румен Малчев се изменя през годините, как сюреалистичните и магични изображения постепенно преминават в творчески наив и придобиват декоративно и символно значение. Експозицията показва как авторът, черпейки от народния бит и култура, създава своя митология и събира минало, настояще и бъдеще в едно безвремие, което се слива с безкрая на творческата му фантазия.