Иван Стоянов представя "Молитва за мир" на ЕКСПО 2025 в Осака
Скулптурата съчетава българска и японска култура в уникално произведение на изкуството

Скулптурната творба „Молитва за мир” на ямболския художник Иван Стоянов посреща посетителите на българския павилион от Международното изложение ЕКСПО 2025 в Осака, Япония. Тя е изработена при участието му през октомври 2024 г. във Фестивала на камъка в град Ибараки. Разказвайки пред БТА, авторът на композицията сподели как творбата става част от представянето на страната ни на престижния световен форум и какво е посланието в съвместната работа с японските домакини.
Средно по около хиляда души на ден посещават българския павилион от ЕКСПО 2025 г. в Страната на изгряващото слънце. При входа на футуристичния интериор ги посреща обемният надпис БЪЛГАРИЯ, изписан на кирилица. Непосредствено до него е 270-сантиметрова скулптурна фигура, изобразяваща ръце, събрани в молитвено вглъбение.
„Създадох творбата през октомври миналата година в Япония. Работих я в продължение на месец от японски гранит”, разказа Иван Стоянов. Поканата за участие идва от Японската асоциация за каменна индустрия (Japan Stone Association) и по-конкретно от скулптора Масаджи Асага. „Той провежда арт резиденции вече 30 години и това беше юбилейно издание. Често са присъствали български творци, сред които Зеятин Нуриев, Милан Андреев, Стефан Лютаков и Иван Русев”, добавя авторът.
Домакините обособяват специално ателие с името на Иван Стоянов и се погрижили да се чувства като на родна земя. „Имаше поставен надпис „Добре дошли на ваша земя”, бяха ми оставили над 100 диска с българска музика – предимно фолклор. Всяка сутрин задължително имаше кисело мляко, японско – с малко по-сладък вкус”, разказва художникът.
Той нарича творбата „Молитва за мир” – съвместен продукт – негов и на японските му домакини. Тяхното участие е в изработването на надписа на фундамента, където на английски и японски е изписано „We sincerely hope that the world will be at peace forever” („Искрено се надяваме светът да е мирен завинаги“). „Много ме впечатли, че всяка една от 50-те букви беше изписана от отделен човек за около два часа. Японците имат силно изразено отношение към детайла и го показаха по най-въздействащия начин”, подчертава Стоянов.
Българският скулптор разбира, че японските му колеги са решени неговата творба да бъде част от българския павилион на изложението в Осака. Те се ангажират и с пренасянето на около 5-тонната скулптура. Днес, виждайки я разположена до името „България”, той споделя: „Много се радвам, че това се случи”.
Въздействието на творбата идва от допрените в молитвен жест длани. „Търсех символ, който да е разбираем, независимо от културната принадлежност на човек. И наистина се получи. Този символ в Япония е един от най-популярните, изразяващи благодарност”, допълва той.
От едномесечния си престой в Япония, българският творец натрупва много впечатления, най-вече заради културните различия. „Уважението между хората и да се изслушваме един друг” е нещо, което би искал да пренесе у нас, споделя художникът.
От японската асоциация планират да издадат възпоменателна книга през юни, отразяваща целия процес – от изработването на творбата до участието ѝ в изложението и отзивите от посетителите. „Българският павилион се радва на много добра посещаемост”, коментира Георги Костов, директор на българския павилион, споделяйки, че в първия ден от откриването на експото - 12 април, той е посетен от над 1100 души. В Международното изложение участват над 160 страни и организации, а очакванията са за около 28 млн. посетители.