Д-р Петко Арнаудов получи наградата „Пловдив“ за дарение към операта
Наградата "Пловдив" беше връчена за подкрепа в културата със 257 хиляди лева, дарени в памет на съпругата му

Д-р Петко Арнаудов бе отличен с престижната награда „Пловдив“ за значимото си дарение от 257 хиляди лева в подкрепа на Държавна опера – Пловдив. Наградата му бе връчена на официална церемония в Драматичен театър – Пловдив, като признание за подкрепата му в областта на изкуството и културата.
Дарението и неговото значение
Средствата, дарени от д-р Арнаудов, са предназначени за подпомагане на дейността на Държавна опера - Пловдив, учредяване на стипендия за музиканти и закупуване на музикални инструменти. Този жест е отдаден в памет на неговата съпруга д-р Мария Павлова - Арнаудова, която е била хористка в операта при основаването на институцията.
Зам.-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов подчерта изключителността на дарението и отбеляза, че наградата „Пловдив“ не се връчва ежегодно, а само при наличието на подходящ повод. „Освен за силата на словото, трябва да мислим и за силата на музиката“, заяви д-р Арнаудов при получаването на статуетката.
История на дарителството и лични мотиви
Д-р Петко Арнаудов, който дълго време е живял в САЩ, се върна в България и посети изложба на операта в Пловдив. Там той видя снимка на своята съпруга от първия спектакъл на операта, което го накара да направи първото си дарение. Според пиарката на операта Лили Бързева, д-р Арнаудов е мотивиран от желанието си да помага – „апетитът идва с яденето, апетитът да правиш добро“.
Други отличени в тазгодишното издание на наградите „Пловдив“
На същата церемония бяха отличени още редица заслужили дейци на културата:
- Специалната награда „Пловдив“ за цялостен принос бе връчена от кмета Костадин Димитров на Евгений Тодоров – журналист, кинокритик, писател и почетен гражданин на града.
- В раздел „Художествена литература и хуманитаристика“ беше отличен Красимир Димовски за романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“.
- Награда „Пловдив“ за художествен превод получи Анета Тошева за превода на романа „Мадам Бовари“ от Гюстав Флобер.
- В категория „Журналистика“ статуетката бе присъдена на Веселина Пеева от БНР за поредица интервюта и репортажи за културни фестивали през 2024 г.
- Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ беше отличена за юбилейния концерт „Традиция и съвременност в сърцето на Пловдив“.
- Актьорският състав на спектакъла „Елизабет или кралицата девственица“ на Драматичен театър Пловдив получи награда в категория „Театър“.
- Кураторите д-р Светлана Куюмджиева и д-р Пламен Петров бяха наградени за изложбата „Acqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910–2024“.
- Екипът на БНТ, работил по документалния филм „Без музика няма живот“ за диригента Крикор Четинян, бе отличен в категория „Съвременни мултижанрови и аудио-визуални изкуства“.
- Архитект Галина Пировска, реставратор Никола Стоянов и археолозите Мая Мартинова - Кютова и Биляна Груева - Здравчева бяха отличени в две категории за проекта „Античен комплекс „Източна порта“ на Филипопол“.
- Илюстраторът Борис Стоилов получи награда за книгата „Приказки за Хитър Петър“ на издателство „Хермес“.
За наградата „Пловдив“
Награда „Пловдив“ е най-престижното отличие, с което Пловдив удостоява личности и институции, допринесли за културния живот на града. Тя се връчва на празника на българската просвета и култура – 24 май, и е учредена през 1969 година.
Призът включва бронзова статуетка с размери 30 х 20 х 20 см, изработена от скулптора Димчо Павлов, диплома и парична премия. Всички носители са записани в специална „Почетна книга“, която сама по себе си е произведение на изкуството.