Жечо Станков: Техническа неутралност ключова за енергийна стабилност

Министърът подчертава разнообразие и защита на потребителите при либерализацията

Снимка © БТА

Техническата неутралност при производството на електроенергия е ключова за стабилността на енергийната система, смята министърът на енергетиката Жечо Станков. Той направи коментар в предаването „Защо, г-н министър“ по bTV, като посочи, че поуката от спирането на електроподаването в Пиренейския полуостров е именно това – необходимостта от разнообразен енергиен микс и добри свързаности.

Балансиран микс и свързаност осигуряват надеждност

Жечо Станков отбеляза, че България разполага с комбинация от ядрени централи, ветроенергийни инсталации и други възобновяеми източници, което прави системата по-устойчива на подобни кризи. Освен това страната има добра взаимовръзка с енергийните системи на съседните държави, което подпомага бързото преодоляване на възникнали проблеми.

Министърът посочи и значението на помпено-акумулиращата водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) „Чаира“, определяйки я като най-голямата „зелена батерия“ на България. В момента от четирите й хидроагрегата работи един, като се извършват възстановителни работи по останалите. Очакванията са от началото на 2026 г. да бъде пуснат в експлоатация и хидроагрегат три, а от средата на годината и хидроагрегат едно.

Либерализация на пазара и защита на потребителите

Във връзка с планираната либерализация на електроенергийния пазар за битовите потребители, Жечо Станков увери, че те ще бъдат защитени. Той подчерта необходимостта от нови инвестиции, които да поддържат стабилно ниски цени на електроенергията. Това е важно, за да се гарантира, че при пълното навлизане на свободния пазар стойността на тока за домакинствата ще остане под сегашните нива.

В подкрепа на това през април Парламентарната Комисия по енергетика гласува промените в Закона за енергетиката, които отлагат либерализацията на пазара за бита с цел защита на потребителите от високите пазарни цени. Точният период на това отлагане ще бъде уточнен между първо и второ четене на законодателните текстове.

Промени в регулаторните органи

От Министерството на енергетиката планират промените да влязат в сила от 1 юли, когато започва новият регулаторен период. Сред предвидените изменения е и смяната на органа, който ще определя регулираните цени на тока. Вместо това да става с решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), занапред това ще се прави с решение на Министерския съвет.

В интервю за БТА министър Станков уточни, че промяната на органа е „технически въпрос“ и не би трябвало да създава сътресения в процеса.

Перспективи за стабилна енергийна система

Обобщаващо, българското енергийно управление залага на технологична неутралност и разнообразие в производството като ключ към ефективна и надеждна система. В същото време се работи за плавна либерализация на пазара на електроенергия, като се предвижда защита на битовите потребители и поддържане на конкурентни цени чрез устойчиви инвестиции. Това дава надежда за стабилно бъдеще и енергийна сигурност в условията на променящ се европейски и глобален енергиен пазар.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини