Жените увеличават делът си в ръководството на големи германски компании

Към април 2025 г. жените в надзорните съвети са 37,5%, подкрепено от законови квоти

Снимка © БТА

Жените заемат рекордно висок дял във висшето ръководство и надзорните съвети на големите германски компании, показва анализ на организацията „Жени в надзорните съвети“ (Fidar), представен тази седмица на ДПА.

Към 1 април 2025 г. жените съставляват 37,5% от членовете на надзорните съвети на частните компании в Германия, почти двойно повече спрямо 19,9% през май 2015 г., когато в сила влезе първият германски закон за квотите в ръководството. В предприятията от публичния сектор техният дял достига 38,9%, спрямо 24,1% през 2015 година.

Рязко увеличение е регистрирано и при жените в изпълнителните бордове. При дружествата, регистрирани на борсата, процентът се е увеличил четворно – от 5% на 20,2%. В публичния сектор този дял е нараснал повече от два пъти – от 13,1% на 31%.

Значимост на квотите и регулациите в Германия

Тази положителна тенденция се подкрепя от германските квоти, които влизат в сила през 2016 г. и налагат минимум 30% жени при промени в надзорните съвети на листвани на борсата и държавни компании. От лятото на 2022 г. големите компании с повече от трима надзорни съветници са задължени да имат поне една жена в изпълнителния комитет.

Министърът по въпросите на жените Лиза Паус отбеляза, че поставената цел от 30% жени в надзорните съвети на около 100 големи германски компании вече е изпълнена, като коментира, че законовите квоти са работещ инструмент за постигането на равнопоставеност.

Ситуацията в България и Европа

В България над 60% от публичните компании имат жени в своите ръководни органи, сочи изследване на Българската фондова борса (БФБ), проведено сред над 300 листнати компании. Въпреки това само 3% от компаниите се управляват изцяло от жени, а в 14% от случаите главните изпълнителни директори са жени.

Изпълнителният директор на БФБ Маню Моравенов подчертава, че устойчивият ръст на жените на ръководни позиции е ясен признак, че равнопоставеността не само е постижима, но и допринася за по-добри бизнес резултати.

Данни от одобрения през октомври 2024 г. Доклад за равнопоставеност на половете в България показват, че през 2023 г. броят на жените мениджъри е достигнал 68 000, с 3200 повече от предходната година. Процентът жени в управителните бордове е нараснал от 14,8% на 18,3%.

В момента в България се обсъжда законодателна инициатива за увеличаване на жените на ръководни позиции. Промените в Закона за равнопоставеността на жените и мъжете, внесени от Министерството на труда и социалната политика, предвиждат количествена цел – поне 33% от директорските позиции да се заемат от по-слабо представения пол с краен срок 30 юни 2026 г.

Представителността на жените мениджъри в ЕС

Според „Проучването на работната сила в ЕС“ през 2023 г. 3,7 милиона жени заемат мениджърски позиции спрямо 3,1 милиона през 2014 година. Въпреки това, жените съставляват почти половината от наетите лица (46,4%), докато заемат само 34,8% от мениджърските места.

Най-висок дял жени мениджъри през 2023 г. са регистрирани в Швеция (43,7%), Латвия (42,9%) и Полша (42,3%), докато Люксембург (22,2%), Хърватия (23,8%) и Чехия (27,4%) отчитат най-ниска представителност.

От 2014 г. насам броят на жените на мениджърски позиции в ЕС е нараснал с 3,1 процентни пункта, като 20 страни членки отчетоха положителна тенденция.

Международен ден на жената предприемаче

Международният ден на жената предприемаче се отбелязва на 19 ноември и е създаден по инициатива на Уенди Даймънд – писателка и активистка, която подпомага жени с ниски доходи чрез микрокредити. Първото официално честване е през 2014 г. от 144 държави, като денят служи за подкрепа на женското предприемачество и равенството между половете.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини