Заместник-министър Мартин Дановски обяви нов етап в технологичния трансфер през 2024 г.
Национален модел за технологичен трансфер ще бъде разработен чрез програма на МИР с подкрепа от Фонда на фондовете

Заместник-министърът на иновациите и растежа Мартин Дановски изрази увереност, че през тази година у нас ще започне нов етап в технологичния трансфер. Това стана ясно по време на среща за обсъждане на национален модел за технологичен трансфер, организирана в Българската търговско-промишлена палата (БТПП).
Национален модел за технологичен трансфер и програмни инициативи
По думите на заместник-министър Дановски, целта е да се изгради най-ефективният механизъм за прехвърляне на знания, умения, технологии и иновации от научните среди към бизнеса. Той подчерта, че подобен модел ще бъде разработен в рамките на Министерството на иновациите и растежа (МИР) чрез Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ).
Срещата се проведе в хибриден формат и в нея се включиха представители на ключови научни и образователни институции, сред които Българската академия на науките (БАН), висши училища, центрове за компетентност и върхови постижения, София Тех Парк, както и работодателски организации. Обсъждането имаше за цел да събере различни заинтересовани страни, за да се създаде работеща структура за трансфер на технологии.
Финансови и организационни инструменти за подкрепа на технологичния трансфер
Според заместник-министър Дановски, финансовият инструмент за технологичен трансфер ще се управлява от Фонда на фондовете (ФнФ). Това ще осигури необходимата подкрепа за реализиране на инициативите в областта на преноса на знания и технологии към бизнеса.
Илияна Илиева, директор на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ (ГД ЕФК) към МИР, посочи, че основната задача пред технологичния трансфер е да направи възможно въвеждането на натрупаните знания, умения и иновации директно в производствената и икономическата среда.
От ГД ЕФК бе представена и идеята за създаване на координационен център, който ще обедини всички звена, участващи в технологичния трансфер. Този център ще осигури по-добра координация и подкрепа, както и ще укрепи взаимодействието между научните организации и бизнеса.
Съвместни усилия между наука и частен сектор
По време на дискусията Българската търговско-промишлена палата подкрепи необходимостта от засилване на партньорството между частния сектор и научните институти. Това е ключово за превръщането на научните резултати в приложими продукти и услуги, които да стимулират икономическия растеж и иновациите в страната.
Събитието подчерта значението на изграждането на ефективна система за технологичен трансфер, която да работи в полза както на научните организации, така и на бизнеса. Тази инициатива поставя основите за интелигентна трансформация чрез интегриране на научните постижения в икономиката на България.