Задължително разделно събиране на текстилни отпадъци в Европа

БАКТ обяви, че новите политики ще подобрят оползотворяването на текстилните отпадъци

Снимка © БТА

В европейски мащаб се очаква въвеждането на задължителни политики за разделно събиране на текстилните отпадъци и тяхното оползотворяване, съобщи днес за БТА Сирма Желева, изпълнителен директор на Българската асоциация "Кръгов текстил" (БАКТ) и мениджър "Устойчиво развитие" в TexCycle. Тя подчерта, че през последните години Европейската комисия смята текстилната промишленост за ключова за прехода към кръгова икономика.

Желева изтъкна, че преди е имало тенденции за ниско качество на текстилните продукти, бърза консумация и след това изхвърляне. Сега обаче, на фона на множеството законодателни инициативи, се акцентира върху производството на по-качествени продукти, съдържащи естествени влакна и с по-малко въздействие върху околната среда. Дори и изкуствените материи трябва да бъдат проектирани така, че да имат дълъг живот.

Генериране на текстилни отпадъци

Според данни на БАКТ, в България ежегодно се генерират около 100 000 тона текстилен отпадък. Всеки европеец потребява средно около 19 килограма текстил годишно, което е част от причините за въвеждане на задължително разделно събиране. Желева подчерта, че много често се изхвърлят дрехи, които могат да бъдат повторно използвани. Събраните разделно преминават през сортиране, което показва, че около 50 процента от дрехите са годни за повторна употреба.

Около 10-11 процента от изхвърлените материи могат да бъдат рециклирани, като от тях се произвеждат памучни кърпи за почистване. Част от текстила се рециклира механично, но процесът е затруднен, тъй като продуктите не са произведени да бъдат рециклирани и често са смес от различни материи, основно памук и полиестер. Желева обясни, че влакната в платовете не могат да бъдат разделени, но все пак могат да се използват в производството на нетъкан текстил и в различни индустрии.

Системи за разделно събиране на текстил

Компанията TexCycle стартира първите системи за разделно събиране на текстил през 2018 година в община Стара Загора. Днес тя работи в 49 населени места и разполага с над 300 контейнера, половината от които са в София. Желева уточни, че интересът от страна на общините е значителен, но TexCycle не може да разширява системата на доброволен принцип, тъй като получава много запитвания.

Реализацията на кръговата икономика и устойчиви практики за намаляване на текстилните отпадъци бяха темата на събитие, проведено днес в базите на TexCycle във Варна. Инициативата е част от международния проект Green-Tex, реализиран по програмата Интеррег "Дунавски район", който обединява девет държави. Целта е обмен на добри практики за устойчив текстил и идентифициране на предизвикателствата пред сектора.

Партньорства в модната индустрия

На въпрос относно готовността на модната индустрия да се включи в усилията за устойчива текстилна промишленост, Желева посочи, че много представителите на бранша осъзнават своята отговорност. Някои от тях се стараят да произвеждат модни дрехи от рециклируеми материи или организират системи за обратно приемане на стоки. В магазините на големите вериги вече има секции за артикули втора употреба.

Относно един от най-масовите продукти, дънките, Желева съобщи, че TexCycle работи по проект за рециклиране на тези дрехи, при което част от влакната могат да бъдат използвани за производството на нови дънки.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини