Великобритания удвои финансирането за офшорни вятърни централи на 544 млн. лири

Правителството стимулира инвестициите в офшорна вятърна енергия, целейки 43-50 GW капацитет до края на десетилетието

Снимка © БТА

Великобритания увеличи повече от двойно финансирането за стимулиране на инвестиции в офшорни вятърни централи, достигайки 544 милиона британски лири (721,78 милиона долара). Това обяви днес британското правителство в Лондон, посочено от Ройтерс, като причина за решението е по-голямото от очакваното търсене на енергия от възобновяеми източници.

Офшорните вятърни централи – ключ към „плана за чиста енергия“

Великобритания поставя офшорните вятърни електроцентрали в центъра на своя национален „план за чиста енергия“. Настоящият капацитет на тези централи е около 15 гигавата (GW), като правителството се стреми той да бъде увеличен до 43-50 гигавата до края на настоящото десетилетие.

Този значителен растеж цели да утвърди страната като лидер в производството на възобновяема енергия, намалявайки зависимостта от изкопаеми горива и спомагайки за борбата с климатичните промени. Въпреки това, реализацията на тези амбициозни цели среща предизвикателства.

Предизвикателства пред офшорния вятърен сектор

Един от най-големите проекти, планирани за изграждане на морска вятърна централа край бреговете на Великобритания – „Хорнеса 4“ (Hornsea 4), бе прекратен тази седмица. Инвеститорът в него, датската компания „Йорстед“ (Orsted), аргументира решението с ръста на строителните разходи, поради който проектът вече се счита за икономически неизгоден.

Това поставя под въпрос възможността страната да достигне заложените си цели в сферата на офшорната вятърна енергия и повдига въпроса за финансовата жизнеспособност на подобни проекти в условията на нарастващи цени.

Правителствената подкрепа за стимулиране на инвестициите

За да се справи с тези предизвикателства, британското правителство разширява схемата за инвестиционни стимули, наречена „Бонус за чиста индустрия“. Тази мярка има за цел да повиши финансовата устойчивост на нови проекти за офшорни вятърни електроцентрали.

Според експерти, компаниите, чиито проекти бъдат одобрени по тази инициатива, ще получават първоначално финансиране от 27 милиона британски лири за всеки гигават инсталиран капацитет за производство на вятърна енергия. Тази помощ се очаква да улесни реализирането на проекти и да привлече повече инвеститори в сектора.

Перспективи за офшорната вятърна енергия в Обединеното кралство

В съвкупност тези действия отразяват решимостта на Великобритания да развива своите възобновяеми енергийни източници и да изпълни ангажиментите си за опазване на околната среда. Въпреки трудностите, инвестициите във „зелена“ енергия продължават да бъдат приоритет и ключов елемент от енергийната стратегия на страната.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини