Васил Големански представи приоритетите на КФН на форум на БФБ
Нови инициативи за инвестиции, застраховане и осигуряване в небанковия сектор

Новият председател на Комисията за финансов надзор (КФН) Васил Големански представи на форум на Българската фондова борса (БФБ) днес своето виждане и подход за управление на надзорния орган. Диалогичността с поднадзорните на регулатора лица и развитието на трите сегмента в небанковия финансов сектор (инвестиции, застраховане и осигуряване) като едно цяло са сред приоритетите му.
Приоритети и предизвикателства
Място в управленската програма на новия председател имат още проектите за създаване на така наречените мултифондове в осигурителната система на България и функциониращ пазар на държавни ценни книжа. Големански беше сред официалните лица, които откриха форума "Investor Day 2025: Embracing Opportunities", провеждащ се в столичния Интер Експо Център.
Големански отбеляза, че това е първата му голяма публична поява като председател на КФН. По думите му, най-голямото предизвикателство днес е динамиката в геополитическите процеси, отразяваща се в сериозни икономически спадове по света. Той добави, че борсите са най-печеливши при динамика, но дългосрочно такива сривове на пазарите унищожават доверие, градено с много години.
На второ място, Големански изтъкна бързо развиващата се финансова сфера и ускорен процес на цифровизация, който носи нови инструменти като крипто активи и блокчейн технологии. Той посочи, че тези нововъведения променят напълно базата на финансовите системи в света и начина, по който работят пазарите.
Регулаторна среда и готовност за еврозоната
Третото предизвикателство, което той изтъкна, произтича от постоянно развиващата се регулаторна среда в ЕС. Според него, по темата трябва да се подхожда с повишено внимание, за да не се постигне свръхрегулация, която да "унищожи" бизнеса. Големански определи за предизвикателства два европейски регламента: за оперативната устойчивост (Digital Operational Resilience Act, DORA) и за крипто активите (Markets in Crypto-Assets, MiCA).
Големански подчерта, че присъединяването на небанковия финансов сектор към еврозоната е пряко предизвикателство. Той определи напредъка на небанковия финансов сектор в подготовката за това присъединяване като значителен. Според него, информацията от поднадзорните лица показва "почти пълна готовност" за предстоящото присъединяване.
Подкрепа за бизнеса и синергия между секторите
Големански изрази надежда, че присъединяването на България в еврозоната ще отпадне бариера за бизнеса и ще отвори нови врати. Той призова представителите на инвестиционната общност да имат стриктна политика по спазване на правилата и процедурите. Председателят на КФН сподели, че регулиращият орган трябва да бъде партньор на бизнеса, а не просто контролен орган.
Той акцентира на необходимостта трите основни сегмента в сферата - инвестиционно управление, застраховане и осигуряване, да работят в синхрон. "Тези сектори трябва да работят като един", призова Големански, подчертавайки важността на сътрудничеството между тях.
В заключение, Васил Големански обърна внимание на присъствието на министъра на финансите Теменужка Петкова и вицепремиера Томислав Дончев на събитието, определяйки го като добър знак за подкрепата на държавата към развитието на капиталовия пазар и изграждането на доверие.