Търговските мита на Тръмп предизвикват недоволство сред републиканците и ЕС

Разногласия в администрацията и реакции от международната общност за митата върху вносни стоки

Снимка © БТА

Западните издания коментират тази сутрин митата, които американският президент Доналд Тръмп налага на стоки, внесени от Китай, ЕС и други държави по света. Американският вестник "Вашингтон пост" пише, че представители на Републиканската партия настояват администрацията на Тръмп да сключи споразумения за оттегляне на митата и искат от Белия дом повече подробности за стратегията.

Сенаторът от Уисконсин Рон Джонсън заяви: "Не разбирам напълно плана. И не съм сигурен, че никой друг го разбира." Колегата му сенатор от Северна Каролина Том Тилис също изрази скептицизъм към подхода на администрацията на Тръмп.

Политиката с митата и нейните последици

Според вестник "Ню Йорк таймс", "най-характерната черта на политиката с митата е безразсъдството, тъй като първо се предприемат действия, а после се мисли за последиците." Изданието посочва, че служителите на администрацията са били наясно, че пазарите ще се сринат и други държави ще предприемат ответни мерки. Икономистът Джон Липски коментира пред "Ню Йорк таймс": "Доналд Тръмп започна глобална икономическа война без никакви съюзници. Ето защо - за разлика от предишните икономически кризи през този век - няма кой да дойде да спаси световната икономика, ако ситуацията започне да се влошава."

Журналистката от британския вестник "Гардиън" Марина Хайд, от своя страна, критикува митата, като добавя: "Търговски войни, Епизод 5: Империята се самосаботира. Президентът Доналд Тръмп обясни всичко с твърдението, че 'понякога трябва да се вземат лекарства'." Според нея ситуацията напомня за моментите по време на пандемията от КОВИД, когато Тръмп допускаше, че дезинфектантът може да се инжектира в белите дробове.

Разногласия в администрацията

В. "Гардиън" коментира и разногласията между Тръмп и милиардера Илон Мъск. Според изданието, неуспехът на Мъск да убеди Тръмп в подхода си е показателен за нарастващия разрив между президента на САЩ и най-богатия човек в света. Мъск, който ръководи усилията на Белия дом за ограничаване на федералните разходи, е изразил надежда за търговско споразумение между САЩ и ЕС.

Фаред Закария от американската телевизия Си Ен Ен прогнозира, че митническите стени на Тръмп ще изолират САЩ, но е по-вероятно държавите да се договорят с Тръмп, за да запазят достъпа си до американския пазар. "Ако има държава, която ще бъде оставена изолирана, това ще бъде Китай", добавя той.

Реакции от Републиканската партия и ЕС

Недоволството сред привържениците на Републиканската партия по отношение на политиката на Тръмп в областта на търговията също е очевидно. Американският инвеститор милиардер Бил Акман наскоро заяви, че "не е гласувал за това". В. "Телеграф" обаче отбелязва, че десетки милиони американци гласуваха точно за това, което Тръмп прави сега.

Европейското издание на сп. "Политико" съобщава за вътрешен документ, според който Европейската комисия обмисля да наложи мита в размер до 25% върху широк спектър от експортни стоки от САЩ на стойност около 22,1 млрд. евро. Списъкът включва селскостопански и промишлени стоки, като целта е да се ударят американските сектори, разчитащи на трансатлантическия износ.

Анализ на "Политико" показва, че митата на ЕС ще засегнат износ на стойност до 13,5 млрд. долара от подкрепящите републиканците щати. Сред засегнатите стоки са говеждо месо от Канзас и Небраска, птиче месо от Луизиана и автомобилни части от Мичиган. Въпреки усилията на Франция, Италия и Ирландия, уискито е изключено от окончателния проект.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини