Тесла открива първия си шоурум в Саудитска Арабия
Компанията разширява присъствието си, но се сблъсква с предизвикателства в инфраструктурата

Американският производител на електромобили "Тесла", собственост на милиардера Илон Мъск, официално откри вчера първия си шоурум и сервизен център в Саудитска Арабия. Компанията продължава да разширява присъствието си на нови пазари, въпреки предизвикателствата, свързани с екстремните горещини в страната, които могат да повлияят на ефективността на електрическите превозни средства и техните батерии.
Първи стъпки на "Тесла" в Саудитска Арабия
С открития шоурум и сервизен център в столицата Рияд, "Тесла" реализира дългоочакваното си навлизане на саудитския пазар. В шоурума ще се предлагат различни модели, сред които "Модел 3", "Модел Уай" и "Сайбъртрък". Бадер Халид, местен бизнесмен, изрази радостта си от присъствието на "Тесла" в страната, като подчерта, че "Страната очевидно върви към електрически превозни средства". Според него, "Тесла" е от съществено значение за развитието на електромобилната индустрия в региона.
Предизвикателства и инфраструктура
Въпреки оптимизма, Саудитска Арабия все още се сблъсква с предизвикателства в инфраструктурата за електромобили, особено с ограничен брой зарядни станции. В момента в страната функционират само 101 станции за зареждане, в контекста на 261 в съседните Обединени арабски емирства. Правителството обяви планове за разширяване на мрежата за зареждане с цел устойчиво развитие на климата.
На фона на рязък спад на продажбите на "Тесла" от началото на годината, причинен от негативното отношение на потребителите към Илон Мъск и липсата на нови модели, търсенето на електрически превозни средства остава слабо. Цената на бензина в страната е само 2,33 риала за литър (0,57 евро), което допълнително затруднява приемането на електрическите превозни средства.
Икономически интереси и бъдещи планове
Мохамед Ал-Кахтани, саудитски икономист, изрази надежда за повече инвестиции в електромобилната индустрия. "Ние не искаме просто шоурум, ние искаме фабрика", заяви той, подчертавайки желанието за участие в производствения процес. Саудитските власти активно работят за диверсификация на икономиката, зависима от износа на петрол, с цел внедряване на 5000 зарядни станции до 2030 г.
Саудитският държавен инвестиционен фонд притежава 60% от производителя на луксозни електрически превозни средства "Лусид" и е подписал споразумение с "Хюндай" за създаване на фабрика за производство на електрически превозни средства в кралството. През 2022 г. "Сийр", първата местна марка електрически превозни средства, планира да започне производство през тази година. Моделите на "Лусид" се продават по 92 000 долара, а китайският производител Би Уй Ди откри свой шоурум в Рияд през май миналата година, предлагайки електромобили на по-достъпни цени.