Теменужка Петкова обсъди с германския посланик присъединяването на България към еврозоната
Срещата подчертава подкрепата на Германия за усилията на България за еврото от 1 януари 2026 г.
Министърът на финансите Теменужка Петкова проведе среща с посланика на Федерална република Германия Н. Пр. Ирене Мария Планк, на която бяха обсъдени търговските и икономическите отношения между двете държави. Срещата се състоя в контекста на новите търговски условия на САЩ, съобщават от пресцентъра на финансовото ведомство.
По време на разговора, министър Петкова запозна посланик Планк с параметрите на приетия от Народното събрание Закон за държавния бюджет, който предвижда дефицит до 3 процента. Тя подчерта, че еврозоната е стратегически приоритет за България и страната изпълнява устойчиво четирите числови критерия, които дават основание за очакване на положителна развръзка относно искането за изготвяне на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка.
Министър Петкова отбеляза, че техническата подготовка на България за присъединяване към еврозоната е в напреднал етап. Вече са предприети необходимите действия по отношение на законодателството. В отговор на това, правителството планира мащабна информационна кампания, която да разясни всички произтичащи от приемането на еврото ефекти за гражданите, бизнеса и държавата. Сред основните цели на кампанията ще бъде противодействието на дезинформацията по темата.
Подкрепа от Германия за присъединяването към еврозоната
Посланик Планк увери министър Петкова в подкрепата на Германия за усилията на българското правителство за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 година. На 25 февруари министър Петкова и управителят на Българската народна банка Димитър Радев подписаха съвместно писмо с искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията. Писмото беше изпратено до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард.
В писмото се посочва, че „отчитайки решителността на България да се присъедини към еврото от 1 януари 2026 г. и в съответствие с член 140, параграф първи от Договора за функциониране на Европейския съюз, бихме желали Европейската комисия и Европейската централна банка да подготвят извънредни конвергентни доклади за България“. Факсимилето на писмото е публикувано на сайтовете на БНБ и МФ.
Процедура за присъединяване към еврозоната
Според посоченото законодателство, ако страна членка на ЕС желае да се присъедини към еврозоната, Европейската комисия и Европейската централна банка са задължени да изготвят оценка за готовността ѝ и да я докладват пред Съвета на ЕС. Тази оценка е важна стъпка в процеса на интеграция на България в еврозоната.