Слънчевата енергия в Германия изпреварва лигнитните въглища за първи път
Очаква се слънчевото производство да достигне 17,5 гигавата до 2025 г.

Производството на слънчева енергия в Германия се очаква да надмине за първи път тази година електроенергията, генерирана от лигнитни въглища, съобщи Германската асоциация на слънчевата индустрия (BSW), цитирана от ДПА. През 2025 г. новите соларни системи, свързани към електропреносната мрежа, ще имат общ капацитет от 17,5 гигавата.
Промени в енергийния микс на Германия
Според данни на института „Фраунхофер“ (Fraunhofer) за слънчеви енергийни системи (ISE), ТЕЦ-овете, използващи лигнитни въглища, са произвели 72,8 тераватчаса електроенергия през 2024 г., докато слънчевите системи са генерирали 72,6 тераватчаса.
Това означава, че делът на електроенергията от лигнитни въглища в енергийния микс на Германия е 15,61%, докато слънчевата енергия заема 15,57%. Миналата година производството на електроенергия от лигнитни въглища е надвишавало незначително това от слънчевата енергия, но тенденцията е към промяна.
Карстен Корниг, главен изпълнителен директор на Германската асоциация на слънчевата индустрия, посочва: „Чистата слънчева енергия вероятно ще изпревари лигнитните въглища при производството на електроенергия в Германия през 2025 г.“
Развитие на слънчевите технологии и капацитети
Германската асоциация на слънчевата индустрия очаква значителен ръст в инсталирането на слънчеви плъгин устройства, известни още като „балконски електроцентрали“. Въпреки това към момента те генерират едва 1% от електроенергията в страната.
Към момента в Германия са инсталирани слънчеви системи с комбиниран капацитет от около 105 гигавата, което подчертава важната роля на слънчевата енергия в енергийния преход на страната.